policja
Główna Motonowości Policja ma nowy wóz. To kawał pancernego żelastwa

Policja ma nowy wóz. To kawał pancernego żelastwa

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Policja pochwaliła się dzisiaj swoim nowy wozem, który już z wyglądu robi spore wrażenie. Auto jest wyjątkowo wszechstronne i ma mnóstwo możliwości. Wcześniej pojazdy tego typu użytkowane były wyłącznie przez wyselekcjonowane jednostki wojskowe.

policja

Policja w opancerzonym transporterze

Policja pęka z dumy, informując, jaki rodzaju samochód trafił w ich szeregi. Auto będzie służyć w Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji w Katowicach. Jest to grupa policyjnych komandosów, którzy wykonują najtrudniejsze i zarazem najbardziej niebezpieczne misje. Właśnie oni wchodzą do gry, gdy przeciwnik jest naprawdę niebezpieczny i uzbrojony. Jesteście zapewne ciekawi, czym dokładnie będą jeździć przedstawiciele elitarnej grupy policji. Śpieszymy z wyjaśnieniem.

policja

Samochód stworzono do zadań specjalnych, związanych m.in. z walką z terroryzmem. TUR VI/LTO jest produkowany przez AMZ Kutno na bazie pojazdu MAN TGM 4×4. Konstrukcja należy do rodziny pojazdów TUR, które w podstawowych wersjach są przeznaczone dla wojska. Wersję VI/LTO zbudowano z uwzględnieniem specjalnych potrzeb pododdziałów kontrterrorystycznych policji. Co więcej, mimo iż pojazd należy do tzw. lekkich transporterów, to ciężko tutaj mówić o lekkości. Jego masa to rzeczywista to prawie 13 ton.

Pod maską tego potwora umieszczono czterosuwowy, sześciocylindrowy rzędowy silnik o pojemności 6,8 litra. Motor generuje 326 koni mechanicznych mocy. Na pokładzie samochodu może podróżować łącznie 8 osób. To są jednak mało istotne detale. W przypadku tego pojazdu pierwsze skrzypce gra jego opancerzenie, a tutaj jest się czym pochwalić.

Modyfikacje pojazdu

W przeciwieństwie do swoich wojskowych odpowiedników, w transporterze TUR VI/LTO wizualnie obniżono zawieszenie. Zabezpiecza ono policjantów stojących na stopniach przed ostrzałem z boku. Najważniejsze jest jednak jego opancerzenie. Kapsuła pojazdu jest zabezpieczona kuloodpornie na poziomie II według normy STANAG 4569 oraz wyposażona w bezodpryskowe okna i wizjery kuloodporne w tej samej klasie. Kapsuła jest także odporna na granaty ręczne, miny przeciwpiechotne, niewybuchy artyleryjskiej amunicji odłamkowej i inne niewielkie przeciwpiechotne materiały wybuchowe, detonowane w dowolnym miejscu pod pojazdem według normy I STANAG 4569.

Odporny na ostrzał jest również przedział silnikowy. Wnętrze kapsuły załogowej pojazdu oraz komora silnika wyposażono w automatyczne układy przeciwpożarowe z jednoczesną możliwością ręcznego sterowania każdym z nich z miejsc dowódcy i kierowcy.

Oprócz ochrony przed wybuchem, ostrzałem i pożarem, załoga transportera jest także zabezpieczona przed bojowymi środkami trującymi, środkami biologicznymi i pyłem promieniotwórczym. Gwarantuje to odpowiedni poziom szczelności kapsuły i możliwość włączenia w razie potrzeby systemu filtracyjnego.

TUR posiada czworo drzwi bocznych i drzwi tylne, które można zablokować w rozwarciu 90 stopni. Grupa szturmowa może także podróżować w pozycji stojącej na dostosowanych stopniach bocznych. Umożliwia to prowadzenie ognia w trakcie jazdy. Na dachu pojazdu znajduje się właz, którego pokrywę również można zablokować w pozycji 90 stopni. Specjalnie skonstruowane fotele desantowe, po złożeniu mogą służyć jako wygodne podparcia do prowadzenia ognia z wnętrza pojazdu przez trzy luki strzelnicze, usytuowane na bokach oraz z tyłu pojazdu.

policja

Koła transportera mają wkładki “masywowe“, umożliwiające jazdę na dystansie 40 km z prędkością przynajmniej 40 km/h, po przestrzeleniu lub przebiciu opon i spadku ciśnienia do zera. Umożliwia to skuteczną ewakuację załogi nawet wtedy, gdy  przestrzelono koła. Poza tym TUR VI wyposażono we wyciągarkę o sile uciągu ponad 9 ton oraz w taran, czyli wzmocniony przedni zderzak. Pozwala on na przepchnięcie przeszkody o masie nawet pół tony.

Cena?

Równie imponująca, co możliwości opancerzenia, jest też cena, którą zapłacono za pojazd. Auto kosztowało bagatela prawie 3 mln złotych.

Pościg zakończył na ogrodzeniu. Zobacz WIDEO!

Źródło: Policja

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej