ITD
Główna Na drogach ITD: Szofer typowy Janusz i firma dziadtrans w akcji

ITD: Szofer typowy Janusz i firma dziadtrans w akcji

przez Izaak Chwist
4 komentarze

Inspektorzy ITD niestety zatrzymują czasem zestawy, które nigdy nie powinny wyjechać na drogi. Tak było w tym przypadku, w którym stan techniczny pojazdu pozostawiał wiele do życzenia. Z kierowcą wcale nie było lepiej.

W środę (21 października) na odcinku ekspresowej „ósemki” koło Wyszkowa inspektorzy ITD prowadzili rutynowe kontrole. W pewnym momencie zatrzymali zestaw należący do polskiego przewoźnika. Przewoził on opony i tutaj pojawił się pierwszy problem, ponieważ pozostawiono je bez żadnego zabezpieczenia. To był jednak wierzchołek góry lodowej.

ITD

ITD: Wszystko nie tak

Gdy inspektorzy poprosili o dokumenty ciągnika i naczepy pojawiły się kolejne problemy. Okazało się, że nie mają one ważnych przeglądów technicznych. Badanie z ciągnika skończyło się w 2015 roku, natomiast z naczepy w 2017 roku. Kontrola tachografu ujawniła kolejne nieprawidłowości. Okazało się, że ostatnie badanie okresowe urządzenia rejestrującego aktywności kierowcy wykonano w 2015 roku.

ITD

Funkcjonariusze skontrolowali także stan techniczny zestawu i ten niestety nie specjalnie ich zaskoczył, biorąc pod uwagę chwilę wcześniej wykryte niedopatrzenia. W ciągniku siodłowym zauważono luz na końcówkach drążka kierowniczego, nieszczelność układu wydechowego, niesprawne kierunkowskazy przednie oraz niepewne mocowanie reflektorów świateł mijania, lamp przeciwmgielnych przednich i prawego lusterka.

Oprócz tego w kabinie pojazdu nie było siedzenia pasażera – podróżował on na tzw. leżance z tyłu szoferki. Z kolei naczepa miała uszkodzony klosz lamp świateł stopu, pozycyjnych i kierunkowskazów. Opony na drugiej osi naczepy miały różną rzeźbę bieżnika.

janusz itd

Szofer idealny do tego zestawu

Kierowca natomiast nie miał orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na swoim stanowisku. Nie posiadał również obowiązkowej kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego, a opony przewoził bez zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji. Na dodatek przez ostatnie trzy dni niewłaściwie operował przełącznikiem tachografu, który umożliwia zmianę rodzaju aktywności kierowcy.

Finał kontroli był następujący. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego ciągnika oraz naczepy i zakaz dalszej jazdy. Mandat dla szofera w wysokości 1050 zł. Wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowanie administracyjne, zagrożone karą 12 tys. zł

Kierowco! Ważne zmiany w przeglądach. Co musisz wiedzieć?

Źródło: GITD

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarszy
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kamil
Kamil
1 rok temu

No i za mały ten mandat. A jakby tak 10x większy dla kierowcy i przewoźnika? Nie oszukujmy się, kierowca wiedział do czego wsiadał.

maarren
maarren
Odpowiedz do  Kamil
1 rok temu

to opłacicło sie jezdzic 5 lat bez remontu hehe

Tomek
Tomek
1 rok temu

Co to za kara 12tys. Pojechałby na zachód to wróciłby na piechotę i po drodze zbierał na mandat.

Tomek
Tomek
1 rok temu

Wyglada na to,że i kierowca i szef są siebie warci.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej