ITD
Główna Na drogach ITD: Ponad 15 tys. zł kary dla przewoźnika

ITD: Ponad 15 tys. zł kary dla przewoźnika

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Inspektorzy ITD zatrzymali ciężarówkę z przyczepą, która przewoziła szamba. Kierowca zapłacił mandat, ale znacznie większa kara finansowa czeka przewoźnika.

Funkcjonariusze ITD we wtorek rano (27 października) na ulicy Zwolińskiego w Radomiu zatrzymali ciężarówkę. Przewoziła ona zbiorniki betonowe. Mundurowi wysłali ją do punktu kontrolnego, gdzie na przenośnej wadze sprawdzono jej masę i naciski osi.

ITD

Na wadze ITD

Okazało się, że waga ciężarówki jest większa, niż pozwalają na to przepisy. Zespół pojazdów z ładunkiem ważył 48,2 tony zamiast dopuszczalnych 40 ton. Zbyt duży tonaż spowodował również przekroczenie podwójnej osi napędowej samochodu ciężarowego na drogę o 7,9 tony (nacisk wynosił 26,9 tony zamiast 19 ton).

Kolejnym problemem okazała się długość pojazdu, która także przekraczała normę podaną w przepisach. Oprócz tego kierujący nie okazał do kontroli wymaganego dokumentu przewozowego na ładunek, który jechał ze Wielogóry koło Radomia do Sandomierza. Załadowcą zbiorników był ich producent będący jednocześnie przewoźnikiem drogowym.

ITD

Transport wstrzymano do momentu przeładowania nadmiaru ładunku. Kierowca zespołu pojazdów otrzymał mandat karny w wysokości 700 zł. To jednak nie wszystko. Znacznie wyższa kara czeka natomiast przewoźnika. Wszczęto wobec niego postępowania administracyjne z przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym i ustawy o transporcie drogowym. Grozi mu kara w łącznej wysokości 15 tys. 500 zł. Czy konieczność zapłaty takiej kwoty da mu do myślenia? Miejmy nadzieję, że tak.

Źródło: GITD

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej