drzewa przy drodze
Główna Na drogach Zamiast ekranów dźwiękochłonnych posadzą drzewa przy drodze. Czy to już szczyt głupoty?

Zamiast ekranów dźwiękochłonnych posadzą drzewa przy drodze. Czy to już szczyt głupoty?

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Drzewa przy drodze to śmiertelne zagrożenie dla podróżujących pojazdami, które z jakiegoś powodu opuszczą jezdnię. Do niektórych osób to jednak nie dociera i na domiar złego, chcą, aby takich niebezpiecznych obiektów przybywało.

Drzewa przy drodze zamiast ekranów dźwiękochłonnych

Urząd Miasta Gliwice podjął decyzję, że zasadzi drzewa przy drodze. Co ciekawe mają one pełnić funkcję dźwiękochłonną, a raczej jak to ładnie ujęto, stanowić będą „zielony ekran”. Taka inwestycja, która poprawi również efekt wizualny okolicy, a przy okazji wyciszy odgłosy dochodzące od szosy. Po pierwsze zastanawiamy się, za ile lat korony drzew będą mogły faktycznie pochłaniać część generowanego hałasu przez pojazdy. Po drugie, co znacznie ważniejsze, ile osób te drzewka zabiją?

Skuteczność „Zielonego ekranu”

Nie mamy pojęcia, w jaki sposób drzewa mają godnie zastąpić szczelne ekrany dźwiękochłonne położone od pierwszego centymetra podłoża, a sięgające nawet 6-7 metrów. Kluczowy jest fakt, że główne źródło hałasu wytwarzane jest blisko ziemi. Są to zarówno odgłosy dobiegające z wydechów, ale także wytwarzane przez pęd powietrza. Wysokość normalnej ciężarówki w Polsce nie może przekraczać 4 metrów (pomijając pojazdy wielkogabarytowe). Tutaj mam pytanie. Na jakiej wysokości jest korona drzewa, która najskuteczniej jest w stanie ograniczać hałas? No właśnie…

Niemi zabójcy

Z jednej strony prawdą jest, że stojące drzewo niczemu nie jest winne i nie może dosłownie zabić. Z drugiej strony kierowca, który na nie wpada, także nie zawsze jest winny opuszczenia drogi. Okoliczności wypadków są najróżniejsze, a taki obiekt stojący bezpośrednio przy trasie jest bez wątpienia śmiertelnym zagrożeniem. Drzewa nie dają możliwości stopniowego wytracenia prędkości. W momencie uderzenia oddają całą energię pojazdu, który w nie uderza. Dlatego skutki takich zdarzeń są często opłakane. Jak bardzo?

Na 100 wypadków, w których dochodzi do zderzenia z drzewem, giną aż 23 osoby – najwięcej ze wszystkich rodzajów zdarzeń drogowych. Nawet uderzenie czołowe w inny samochód daje większe szanse na przeżycie niż drzewo.

Czy nadal ktoś uważa, że sadzenie drzewa akurat przy trasach jest dobrym pomysłem? Mamy wiele miejsc, w których takie i inne rośliny mogą spokojnie rosnąc i upiększać krajobraz. Apelujemy jednak o rozsądek do urzędników, aby nie stawiali tak niebezpiecznych obiektów bezpośrednio przy trasach.

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej