ITD
Główna Na drogach Dwa tiry z bajeranckimi tachografami w rękach ITD

Dwa tiry z bajeranckimi tachografami w rękach ITD

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Inspektorzy ITD zatrzymali dwie ciężarówki ze zmodyfikowanymi tachografami. Dawały one kierowcom dodatkowe możliwości i oczywiście były nielegalne.

Na terenie Piotrkowa Trybunalskiego patrol ITD zatrzymał pierwszą z opisywanych dzisiaj ciężarówek. Kontrola miała miejsce w nocy z niedzieli na poniedziałek (8-9 listopada). Kierowca w trakcie jazdy rejestrował odpoczynek. Na pierwszą myśl zapewne większości kierowcom przychodzi podłożony magnes, który także umożliwia taką opcję. Tym razem było inaczej.

Nie z ITD takie numery

Tachograf „zaktualizował” jakiś magik od tego typu urządzeń. Po naciśnięciu odpowiednich przycisków tachograf mógł zapisywać rzekomy odpoczynek zamiast jazdy. Umożliwiało to zmanipulowane oprogramowanie, które zainstalowano w urządzeniu. Przy okazji tej kontroli okazało się również, że zestaw przewożący szkło i tubki na kosmetyki jest nieznacznie przeładowany. Ważył on 41,35 tony zamiast dopuszczalnych 40 ton.

ITD

Fot. GITD

Tachograf jak sejf

Równie ciekawy wynalazek w tachografie inspektorzy ITD wykryli w ostatni poniedziałek (9 listopada). Po raz kolejny w urządzeniu zmienione zostało oprogramowanie. W tym przypadku kierowca musiał wpisać odpowiedni kod, żeby nie powiedzieć szyfr, dzięki któremu tachograf zaczynał rejestrować odpoczynek zamiast jazdy. Trzeba przyznać, że równie pomysłowe.

Obie kontrole zakończyły się podobnie. Podkręcone tachografy z ciężarówek zdemontowano w serwisach i zabezpieczono jako dowody w sprawie. Wobec przewoźników krajowych toczą się postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar pieniężnych. Co więcej, funkcjonariusze policji wszczęli także czynności pod kątem podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 315 Kodeksu Karnego i art. 306a Kodeksu Karnego.

Źródło: GITD

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej