Transport
Główna Na drogach Transport palownicy z długą listą nieprawidłowości. Ogromna kara dla przewoźnika

Transport palownicy z długą listą nieprawidłowości. Ogromna kara dla przewoźnika

przez Izaak Chwist
0 komentarz

W ręce inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego wpadł transport, który miał długą listę nieprawidłowości. Przewoźnik teraz musi liczyć się z wysoką karą finansową, którą może otrzymać wskutek wszczętego postępowania administracyjnego.

Transport na bakier

Funkcjonariusze ITD w poniedziałek (16 listopada) na jednej z dróg w Tychach zatrzymali do kontroli zestaw przewożący maszynę budowlaną do Warszawy. Już na pierwszy rzut oka mieli uzasadnione podejrzenia, iż jest on znacząco przeładowany. W związku z tym skierowali ciężarówkę do punktu umożliwiającego ważenie pojazdów przy krajowej „jedynce”. Ich wątpliwości okazały się słuszne.

Fot. GITD

Zdecydowanie za ciężki

Okazało się, że zestaw z ładunkiem ważył 64,4 tony zamiast przepisowych 40 ton. Nacisk potrójnej osi nienapędowej naczepy na drogę wynosił 37,9 tony zamiast dozwolonych 27 ton. Natomiast długość zestawu z ładunkiem wynosiła 22,47 metra, choć norma to 16,5 metra. Kierowca co prawda okazał zezwolenie na przejazd pojazdu nienormatywnego po drogach publicznych, jednak było ono niewłaściwe. Posiadał on zezwolenie V kategorii, które dopuszcza do ruchu zespoły pojazdów ważące nie więcej niż 60 ton. W przypadku tego transportu przewoźnik powinien uzyskać zezwolenie kat. VII.

Długa lista nieprawidłowości

Zbyt duża waga zestawu to był dopiero pierwszy problem, który ujrzał światło w trakcie kontroli. Chwilę później okazało się, iż tachograf zamontowany w ciężarówce nie miał ważnej kalibracji. Urządzenie po raz ostatni przeszło okresowe badanie sprawności dwa lata temu. Niestety, ale również kierowca miał swoje za uszami. Kontrola wykazała, że kierujący zestawem przez 12 dni nie wykonywał wpisów manualnych na kartę – nie były zarejestrowane wszystkie jego aktywności.

Transport

Wysoka kara

Nienormatywny transport musiał odjechać na wyznaczony parking strzeżony i pozostać tam do momentu uzyskania przez firmę odpowiedniego pozwolenia na przejazd. W związku z naruszeniami, które ujawniono w trakcie tej kontroli, wobec przewoźnika ITD wszczęło postępowanie administracyjne. Przedsiębiorcy grozi kara finansowa w wysokości 27 tysięcy złotych.

Źródło: GITD

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej