ITD
Główna Na drogach ITD nic nie mogło udowodnić kierowcy więc wzięło się za przewoźnika

ITD nic nie mogło udowodnić kierowcy więc wzięło się za przewoźnika

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Inspektorzy ITD mieli poważne zastrzeżenia do tachografu zamontowanego w ciężarówce, jednak nie mógł za nie odpowiadać kierowca. W związku z tym postanowili zająć się przewoźnikiem.

Opisana tutaj kontrola miała miejsce 3 grudnia, czyli w ostatni czwartek. Patrol z warszawskiego oddziału ITD zatrzymał ciężarówkę na krajowej „dwójce” w okolicach Kałuszyna. Mundurowi przystąpili do czynności kontrolnych i znaleźli pewne nieprawidłowości.

ITD

Fot. GITD

Kombinowany tachograf

Okazało się, że w chwili zatrzymania do kontroli ciężarówki zamontowany w niej tachograf cyfrowy nie miał aktywnego drugiego, niezależnego sygnału ruchu pojazdu. Po wykonaniu wydruku z tachografu inspektorzy ustalili, że sekcja dotycząca drugiego sygnału prędkości nie zawierała danych dotyczących źródła sygnału. Co więcej, funkcjonariusze stwierdzili, że data sparowania czujnika z napędem pojazdu nie zgadza się z datą pierwszej kalibracji-aktywacji tachografu.

Inspektorów zaniepokoiła również inna sprawa. Na czujniku ruchu zamontowanym przy skrzyni biegów ciężarówki były widoczne ślady świadczące o tym, że w przeszłości do impulsatora był przykładany magnes. Przyłożenie go w tym miejscu powoduje zakłócenie prawidłowej pracy tachografu – kierowca może rejestrować rzekomy odpoczynek w trakcie jazdy.

ITD

Fot. GITD

ITD bez dowodów

Kierowca ciężarówki nie przyznał się do stosowania niedozwolonych praktyk, a inspektorzy nie byli mu w stanie nic udowodnić. W związku z tym wszczęli postępowanie administracyjne wobec przewoźnika. Ma odpowiedzieć za dopuszczenie do ruchu ciężarówki z nieprawidłowo działającym tachografem. Właścicielowi firmy grozi kara finansowa w wysokości 4 tysięcy złotych.

Źródło: GITD

Powiązane artykuły

3 2 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej