toyota
Główna E-Mobilni Toyota zaprezentuje zupełnie nowego SUV-a z elektrycznym napędem na baterię

Toyota zaprezentuje zupełnie nowego SUV-a z elektrycznym napędem na baterię

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Toyota zapowiada nowy model z gamy samochodów elektrycznych na baterie (BEV) – pierwszy zaprojektowany na platformie e-TNGA. Nowa platforma to przemyślana, uniwersalna konstrukcja, którą można łatwo zaadaptować do wielu różnych typów samochodów.

Toyota i nowa platforma e-TNGA

Architektura e-TNGA ułatwia projektowanie nowych samochodów, gdyż kluczowe komponenty samochodu mają na stałe wyznaczone miejsce w konstrukcji auta. Dzięki temu łatwiej jest wymieniać, modyfikować i zmieniać położenie pozostałych części. Takie podejście przyspiesza tworzenie zarówno wariantów tych samych modeli, jak i samochodów z różnych segmentów, o różnych wymiarach i rozstawie osi. Platforma e-TNGA stwarza także możliwość zastosowania napędu na przód, na tył oraz na obie osie. W zależności od modelu, segmentu i potrzeb użytkowników, można na niej montować silniki o różnej wielkości i mocy oraz baterie o różnych wymiarach i pojemnościach.

Toyota

Fot. Toyota

Tak szerokie podejście, stawiające na uniwersalność, przekłada się na skrócenie czasu opracowywania nowych samochodów i ich wariantów. Co więcej, poszczególne modele mogą być projektowane równolegle, w tym samym czasie. Pierwszy samochód elektryczny oparty na platformie e-TNGA już ukończono i przygotowywano go do wdrożenia do produkcji. Auto będzie powstawało w Toyota ZEV Factory w Japonii.

Fot. Toyota

Toyota już niedługo zrobi kolejny krok w tworzeniu gamy samochodów elektrycznych na baterie i w najbliższych miesiącach zaprezentuje pierwszego średniej wielkości SUV-a z tym napędem. Uniwersalność i elastyczność technologii e-TNGA umożliwia nam projektowanie samochodów, które są nie tylko ekologiczne, ale także świetnie wyglądają i dają prawdziwą radość z jazdy” – powiedział Koji Toyoshima, wicedyrektor Toyota ZEV Factory.

Obecnie japońska marka prezentuje zarys sylwetki nowego modelu oraz podstawowe dane o jego modułowej architekturze. Dalsze informacje i szczegóły techniczne nowego elektrycznego SUV-a poznamy w nadchodzących miesiącach.

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej