kierowcy zawodowi
Główna W korku Kierowcy zawodowi pokazali na co ich stać

Kierowcy zawodowi pokazali na co ich stać

przez Izaak Chwist
2 komentarze

Kierowcy zawodowi cieszą się bardzo zróżnicowanymi opiniami wśród innych uczestników dróg. W ostatnich dniach jednak pokazali, że są grupą zawodową, która gdy trzeba, potrafi się zjednoczyć i pokazać swoją siłę.

Od kilku dni w mediach górują nagłówki informujące o tragicznym położeniu wielu kierowców zawodowych z całego świata, którzy utknęli w Dover. Wielokilometrowe korki i uwięzieni w nich szoferzy to zdecydowanie porażka Unii Europejskiej, która pozwoliła, aby doszło do takiej chorej sytuacji. Dlaczego tak uważamy?

Kryzys w okolicach Dover

Przypomnijmy, że w Wielkiej Brytanii wykryto nowy szczep koronawirusa, przez który Francja zamknęła swoje granice dla osób, które nie posiadają negatywnego testu na Covid-19. Sytuacja zapewne nie byłaby tak beznadziejna, gdyby nie fakt, że na Wyspy od dłuższego czasu transportowane są tysiące najróżniejszych towarów w dotąd niespotykanych ilościach. Wszystko przez zbliżający się termin Brexitu. Ogromna liczba zamówień już kilkanaście dni temu sprawiła, że wiele dostaw było opóźnionych. Właśnie z tego powodu wstrzymano między innymi produkcję Hondy Civic Type R.

Nałożenie na siebie tych dwóch okoliczności (koronawirusa i Brexitu) doprowadziło do sytuacji, w której tysiące osób utknęło w beznadziejnym położeniu. Zdecydowaną większość z nich stanowili Polacy, dla których grudniowe święta są wyjątkowym czasem w roku, który starają się spędzić ze swoimi rodzinami. Nagle okazało się, że to niemożliwe.

Kierowcy zawodowi w potrzebie

Zapewne żaden z kierowców tkwiących w Dover nie zakładał tak czarnego scenariusza, a co za tym idzie, nie był na niego przygotowany. Postój w korku oznaczał dla nich wiele problemów. Kierowcy zawodowi musieli zmierzyć się między innymi z brakiem zaplecza sanitarnego czy żywności. Jednak ze swoim problemem nie zostali sami.

ciężarówka

Na grupach kierowców ciężarówek wraz z pierwszymi doniesieniami z Dover dosłownie natychmiast uaktywniły się osoby chcące pomóc. Koledzy po fachu zamieszkujący w UK oraz ich rodziny, bez zastanowienia ruszyli ze wsparciem. Za nim brytyjski rząd, czy nawet nasz, podjęli próby pomocy, swoją pomoc zaoferowali zwykli, wydawałoby się obcy im ludzie. Dostarczali kierowcom jedzenie i niezbędne artykuły. Na grupach często pojawiały się propozycje wizyt w prywatnych mieszkaniach, aby skorzystać choćby z pryszniców. Nagle grupy kierowców zamieniły się w zjednoczone środowisko wsparcia kolegów, a wszelkie dzielące ich różnice poszły w zapomnienie. To pospolite ruszenie, którego dawno nie widzieliśmy i w naszym odczuciu nawet świąteczny okres nie miał tutaj znaczenia. Było potrzebne wsparcie, więc po prostu wszyscy zrobili, co do nich należało. Ale czy na pewno wszyscy?

Akcja Zumbach…

Pochwalić trzeba też na pewno rodowitych mieszkańców Dover i okolic. Oni także pośpieszyli kierowcom z pomocą. Toi toi’e zapewnione przez Brytyjczyków pojawiły się dopiero po jakimś czasie – według wielu, trwało to zbyt długo. Następnie do akcji włączyli się nasi politycy, wymyślając dumną nazwę operacji “Zumbach”. Hasło to nawiązuje do nazwiska jednego z najbardziej znanych polskich pilotów-bohaterów Bitwy o Anglię – Jana Zumbacha. Polacy wysłali na Wysypy 37 medyków, którzy mieli wspierać tamtejszych lekarzy w przeprowadzaniu testów na Covid-19.

Ci lekarze wrócili już do kraju, a na miejscu obecnie pracuje 60 polskich wojskowych medyków. Ale czy to są wystarczające środki jakie można było podjąć i jakie się obecnie podejmuje? Naszym zdaniem zdecydowanie nie. Dlaczego? Szacuje się, że na chwilę obecną nadal w korku tkwi około 4000 ciężarówek. Do zażegnania kryzysu pozostaje zatem daleka droga.

Mamy nadzieję, że wszyscy uwięzieni tam kierowcy szybko wrócą do swoich domów oraz rodzin. Jeszcze raz chylimy czoła przed wszystkimi prywatnymi osobami, które poświęciły swój czas oraz środki, aby wspomóc kierowców zawodowych. To postawa godna nagłaśniania oraz naśladowania.

Powiązane artykuły

5 1 Zagłosuj
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarszy
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Krzysiek
4 miesięcy temu

Prawda jest tutaj, nie zobaczysz tego w TV: https://www.facebook.com/BoostVisionProduction/videos/432496771217172 lub na grupie. Pomoc dla kierowców w Dover.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej