SpaceX
Główna W korku SpaceX od Elona Muska znowu bije rekordy – co tym razem?

SpaceX od Elona Muska znowu bije rekordy – co tym razem?

przez Krystian Paduch
0 komentarz

Elon Musk w dalszym ciągu zaskakuje. Jego firma SpaceX zbudowała rakietę Falcon 9, która wystrzeliła na orbitę rekordową liczbę satelit. Dzięki temu przybliżamy się do osiągnięcia czegoś, za czym tęskni wiele osób na całym świecie.

Elon Musk jest bardzo rozpoznawalną postacią. Dla większości produkuje po prostu samochody elektryczne w firmie Tesla. Nic bardziej mylnego. Świat już wielokrotnie o nim usłyszał, a w niedzielę 24 stycznia 2020 r. znowu było o nim głośno. To wszystko za sprawą jego firmy kosmicznej SpaceX, dzięki której zyskał już wcześniej popularność na całym świecie w misji załogowej kapsułą Dragon. To właśnie ona w zeszłym roku doleciała na Międzynarodową Stację Kosmiczną dnia 31 maja 2020 r. Zabrała ona na ISS dwóch astronautów, o czym usłyszał cały świat.

SpaceX

fot. Falcon 9 / SpaceX

Tym razem chodziło o wyniesienie na orbitę kolejnych satelit od różnych rządowych i poza rządowych organizacji i firm. Dlaczego jest to takie istotne? Ponieważ dzięki połączeniu wysiłku tak wielu firm można rozłożyć koszty takiego lotu, który jak wiadomo, nie należy do najtańszych.

Co osiągnięto dzięki SpaceX?

Dzięki rakiecie Falcon 9 zostało wyniesionych na orbitę rekordowa ilość 143 satelit. Wśród nich znalazło się 133 satelit komercyjnych i rządowych oraz 10 satelit Starlink. Jakie są tego korzyści? Na Twitterze sam Elon Musk na dzień przed startem rakiety napisał:

„Uruchomimy jutro wiele małych satelitów dla szerokiego grona klientów. Nie mogę się doczekać oferowania małym firmom taniego dostępu do orbity! ”

Warto dodać, że nie jest to pierwsze wyniesienie na orbitę satelit przez firmę SpaceX. Dzięki nim już wcześniej ponad 800 satelit znalazło miejsce na naszej orbicie. Czy to dużo? No cóż, Aby zaoferować na całym świecie dostęp do szerokopasmowego internetu, potrzebne jest ich kilka tysięcy. Z całą pewnością ten start rakiety Falcon 9 z tyloma satelitami na pokładzie, przybliżył nas do tego, aby w przyszłości właśnie tak się stało. Ma to też pomóc producentowi samochodów Tesla w sfinansowaniu międzyplanetarnego programu rakietowego zwanego Starship. To dzięki niemu według jego wizji dolecimy kiedyś na Marsa. Sam start rakiety możecie zobaczyć na filmie poniżej. Gotowi do startu?

 

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej