Drogi ekspresowe
Główna Na drogach Płatne drogi eksperesowe? Rząd planuje kolejne zmiany

Płatne drogi eksperesowe? Rząd planuje kolejne zmiany

przez Karolina Lipińska
0 komentarz

Do tej pory w Polsce płatne są tylko niektóre autostrady. Rząd jednak planuje zmiany w tej kwestii. Płatne mają być również drogi ekspresowe. Czy zmiany faktycznie wejdą w życie?

Rząd z początkiem nowego roku zaczął wprowadzać różne zmiany. Nowelizacja prawa o ruchu drogowym to tylko przykład. Kolejnym punktem mają być płatne drogi szybkiego ruchu. Do tej pory kierowcy płacili tylko za autostrady i to nie wszystkie. Ma się to zmienić. Płatności za drogi ekspresowe, według planu, mają zacząć obowiązywać w kwietniu 2021. Jednak na początku mają obowiązywać tylko pojazdy powyżej 3,5 tony. Z czasem ma się to zmienić. Pobierane opłaty wspomogą budżet, który jest mocno nadwyrężany ze względu na prowadzone prace drogowe.

Płatności nie będą pobierane na bramkach, tylko za pomocą systemu e-Toll. Minister Infrastruktury ma w planach rozszerzenie działalności tego systemu. Ma obowiązywać na autostradzie A2 na odcinkach A2 Konin – Stryków (99 kilometrów) i A4 Sośnica – Wrocław (162 kilometry). Z czasem system będzie obowiązywał na wszystkich drogach. Rzecznik Ministra Infrastruktury mówi:

Oparcie nowego systemu poboru opłat na technologii satelitarnej ma na celu m.in. znaczne uproszczenie procesu rozszerzania sieci dróg płatnych. Architektura systemu jest tworzona tak, aby w przyszłości możliwe było objęcie nim wybranej sieci dróg ekspresowych i autostrad w Polsce.

Niezaprzeczalnie rozpowszechnienie systemu e-Toll usprawniłoby pobór opłat. Wszyscy wiemy, jak wyglądają autostrady w sezonach wyjazdowych. Kilometrowe korki nie miały więcej racji bytu.

Uważacie, że to dobre rozwiązanie?

Więcej artykułów:

BMW pokazało długo wyczekiwany model – M5 CS

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej