kierowcy
Główna Motonowości Taksówki bez kierowcy — stało się! [WIDEO]

Taksówki bez kierowcy — stało się! [WIDEO]

przez Krystian Paduch
0 komentarz

Chiny stały się jednym z pierwszych krajów na świecie, które oferują w pełni autonomiczne przejazdy taksówkami bez kierowcy po swoich drogach. Wytyczają tym samym kierunek, jaki powinny sobie obrać, również inne kraje.

Osiągnęła to firma AutoX z siedzibą w Shenzhen, która koncentruje się na opracowywaniu autonomicznych samochodów. Po latach testów firma w końcu uzyskała pozwolenie na wprowadzenie floty w pełni autonomicznych taksówek, które w ogóle nie potrzebują żadnego kierowcy na przednim siedzeniu. Sama technologia opiera się na połączeniu radaru, LiDAR i wykrywaniu martwego pola poprzez modyfikacje wprowadzone w Chryslerze Pacifica. Możesz zobaczyć jak działają te wszystkie technologie na poniższym filmie.

Taksówka bez kierowcy w akcji

Dla mieszkańców tego regionu AutoX oferuje teraz możliwość wypróbowania tych taksówek bez kierowcy. Chociaż usługa jest na razie ograniczona do obszaru Shenzhen, nie ma wątpliwości, że firma będzie miała nadzieję na rozszerzenie działalności w całych Chinach, a ostatecznie także na wdrożenie tego na całym świecie.

Shenzhen jest piątym co do wielkości miastem w Chinach, liczącym ponad 12 milionów mieszkańców. Wideo robi wrażenie, pokazując AutoX Chrysler Pacifica skręcającego w lewo, omijającego zaparkowane pojazdy, wyprzedzającego na dwupasmowych drogach. Co więcej, zatrzymującego się przed przejściami dla pieszych oraz przepuszczając rowerzystów. To kwalifikuje pojazd jako jazda autonomiczna poziomu 4 lub nawet poziomu 5. A wszystko to bez kierowcy na przednim siedzeniu.

kierowcy

fot. AutoX

Czy uda się w Europie?

Jeśli przyjrzysz się uważnie filmowi, w Shenzhen wydzielono strefy wsiadania i wysiadania dla autonomicznych taksówek. Nie zobaczymy czegoś takiego w USA ani w Europie. Firma AutoX złożyła wniosek o przetestowanie swojej technologii na drogach Kalifornii. Stany Zjednoczone i Europa muszą działać razem, konkurować w zakresie pojazdów autonomicznych i zachęcać do ich rozwoju. Jeśli nie osiągną szybkiego postępu, ryzykują przekazanie przyszłości Chinom, które stają się wyznacznikiem w tej dziedzinie.

Poniżej prezentujemy inny krótki film pokazujący jazdę autonomiczną taksówki bez kierowcy na przednim siedzeniu. Może on przewieźć nie tylko ludzi i zwierzęta, ale również dostarczyć przesyłkę z jednego miejsca na drugie.

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej