prawo jazdy
Główna Na drogach Prawo jazdy od 17 roku życia? Znamy odpowiedź ministra

Prawo jazdy od 17 roku życia? Znamy odpowiedź ministra

przez Karolina Lipińska
0 komentarz

Do Ministerstwa Infrastruktury trafiło zapytanie o możliwość obniżenia wieku, który uprawnia do prowadzenia samochodu. Prawo jazdy od 17 roku życia. Czy pomysł przejdzie do realizacji? Znamy odpowiedź ministra.

Temat obniżenia wieku, który uprawnia do podejścia do egzaminu na kat. B przewija się od dłuższego czasu. Głównie dlatego, że w innych krajach Unii Europejskiej, istnieje możliwość kierowania pojazdu już od 17 roku życia. O jakich państwach mowa? Między innymi o Francji, Holandii, czy Niemczech. Oczywiście nie jest tak, że siedemnastolatek po zdaniu prawa jazdy otrzymuje pełne uprawnienia tak jak po zdaniu testu w wieku lat 18. Jest dużo obostrzeń w tej kwestii. Między innymi w samochodzie musi znajdować się osoba dorosła, która posiada prawo jazdy. Drugą kwestią jest, że młody kierowca nie może prowadzić pojazdu po ciemku.

prawo jazdy

Na tej podstawie napłynęły zapytania do biura poselskiego o możliwość wprowadzenia zmian w Polsce. Jednak Minister Infrastruktury nie zapatruje się na to pozytywnie. Odpowiada, że w naszym kraju jest możliwość zdawania egzaminu na kategorię B1. Nie widzi więc potrzeby, aby zmieniać panujące dotąd zasady. Poza tym, w przypadku młodzieży rok robi kolosalną różnicę.

Siedemnastolatek a odpowiedzialność na drodze

Prowadzenie samochodu wiąże się z odpowiedzialnością nie tylko za siebie, czy osoby w pojeździe, ale i za innych uczestników ruchu drogowego. Czy młody człowiek od początku ma tego świadomość? Nie. Poza tym wprowadzenie takich zmian wiązałoby się z innymi problemami. Przykładowo, 17-letni kierowca potrąci pieszego na pasach. W tym momencie obowiązuje prawo karne, więc odpowiada za swój czyn jako osoba dorosła, a faktycznie nią nie jest.

Nie ma więc co liczyć na rewolucyjne zmiany w Polsce. Jeżeli komuś marzy się samochód przed 18 rokiem życia, polecamy zdawać prawo jazdy kategorii B1. Mniejszy samochód, który może rozwijać maksymalną prędkość 100 km/h.

Zgadzacie się z taką decyzją?

Więcej artykułów:

WOŚP: wyjątkowy gest dwóch influencerów

Meble z supersamochodów – pomysł, który może skończyć się więzieniem

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej