Porsche
Główna E-Mobilni Porsche Taycan pobiło rekord prędkości [WIDEO]

Porsche Taycan pobiło rekord prędkości [WIDEO]

przez Krystian Paduch
0 komentarz

Trzeba przyznać, że ten rekord pobito z niesamowitą lekkością. Osiągnięto go jadąc samochodem elektrycznym Porsche Taycan Turbo S prowadzonym przez kierowcę wyścigowego Leha Keena. O jaki rekord chodzi?

Rekord, o którym piszemy, został zapisany w Księdze Rekordów Guinnessa, jednak nie było to takie łatwe. Aby uchodzić za rekord, Porsche musiało przestrzegać kilku zasad. Na przykład samochód musiał ruszyć oraz zatrzymać się wewnątrz budynku lub całkowicie zamkniętej konstrukcji. Tak, istnieje taki rekord prędkości, a Porsche właśnie go pobiło. Osiągnięto go we wspomnianym samochodzie elektrycznym Taycan Turbo S prowadzony przez kierowcę wyścigowego Leha Keena. Ten samochód oferuje deklarowany czas 0-100 km/h w zaledwie 2,7 sekundy dzięki elektrycznemu silnikowi o mocy ponad 760 KM. Co więcej, pomogło zapewne to, że Taycan ma napęd na wszystkie koła.

Porsche

fot. Porsche

Gdzie Porsche pobiło rekord?

Na próbę bicia rekordu zespół wybrał Ernest N. Morial Convention Center w Nowym Orleanie w USA. Szczyci się największą halą wystawienniczą w kraju. Jedynym problemem była podłoga. Posiada polerowaną powierzchnię betonową — bardzo śliską jak na pojazd o dużej mocy. Leh Keen powiedział:

„Tak naprawdę nie doceniałem skali próby bicia rekordu aż do mojego pierwszego przejazdu testowego. Nawierzchnia jest tak nieprzewidywalna, tak gładka, że ​​musisz mieć pełne zaufanie do swojego samochodu. To było naprawdę jak lód — a ty przyspieszasz z pełną mocą, twarzą do naprawdę twardej ściany na końcu. Nagle, nawet w tak ogromnej przestrzeni, jak ta, którą mieliśmy, wydaje się ona bardzo mała”.

Według doniesień Porsche, opony w samochodzie zostały wstępnie ogrzane ze względów ostrożności. Godne uwagi jest to, że były to standardowe opony. Ponadto samochód jest wyposażony w odpowiedni układ hamulcowy, który pomógł w porę zatrzymać auto. Leh Keen powiedział:

„Pod koniec delikatnie nacisnąłem hamulce — a one były więcej niż gotowe do pracy. Oczywiście nie spoglądałem w dół na moją prędkość, więc zdziwiłem się, a zarazem ulżyło mi, że pobiłem rekord i to z takim marginesem. To był pośpiech! Jestem wdzięczny Porsche za zaufanie moim umiejętnościom oraz za ich przygotowania i zachętę – 102 mil na godzinę wewnątrz budynku. Co ja sobie myślałem?”

Ostateczny rekord zanotowano jako 102,6 mil na godzinę (165,1 km/h). Z łatwością pobił poprzedni rekord 86 mil na godzinę (138 km/h). Obejrzyjcie poniższy film pokazujący osiągnięcie tego ciekawego wyniku.

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej