kontrola itd
Główna Na drogach ITD załamane patentami w ciężarówkach. Trytytki były niezbędne

ITD załamane patentami w ciężarówkach. Trytytki były niezbędne

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Inspektorzy ITD w ostatnich dniach zatrzymali zestawy, w których zastosowano tymczasowe rozwiązania przy użyciu trytytek. Według mundurowych stwarzały one niebezpieczeństwo dla użytkowników ruchu.

Pierwsza opisywanych kontroli przez ITD miała miejsce we wtorek (16 lutego) na krajowej „siódemce”. Inspektorzy Transportu Drogowego z Kielc zatrzymali zestaw należący do białoruskiego przewoźnika. Funkcjonariusze z użyciem m.in. specjalistycznego sprzętu diagnostycznego wykryli problem dotyczący układu hamulcowego naczepy.

kontrola itd

ITD załamało ręce

Jak się okazało, przewody odpowiadające za prawidłowe działanie hamulców na pierwszej osi naczepy odłączono. Co więcej, kierowca zabezpieczył je przed ubytkiem powietrza tzw. trytytkami, czyli plastikowymi zaciskami. To rozwiązanie nie przypadło do gustu inspektorom. Okazało się również, iż niesprawny był także układ ABS.

W związku z wykrytymi usterkami inspektorzy wydali zakaz jej dalszej jazdy do chwili ich usunięcia. Kierowcę natomiast ukarali mandatem karnym.

kontrola itd

Trytytki po raz drugi

Dzień później (17 lutego) na krajowej „ósemce” koło Białegostoku funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali zestaw należący do litewskiej firmy transportowej. Ciężarówka przewoziła lody mrożone z Litwy do Niemiec. Problem po raz kolejny stanowił stan techniczny naczepy.

Mundurowi ustalili, że uszkodzona była belka i tylna lampa zespolona naczepy. Obie części – podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanej kontroli – trzymały się za pomocą trytytek. Wykryte wady zakwalifikowano jako niebezpieczne.

Kontrola zakończyła się również zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, zakazem dalszej jazdy oraz mandatem karnym dla kierowcy. Tutaj jednak dodatkowo przewoźnik wpłacił 2 tys. 500 zł kaucji na poczet przyszłej kary.

Źródło: GITD

Powiązane artykuły

1 2 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej