przewoźnik
Główna Na drogach Przewoźnik wolał stary tachograf i mimo kontroli nie planował go wymieniać

Przewoźnik wolał stary tachograf i mimo kontroli nie planował go wymieniać

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Polski przewoźnik mimo obowiązku wymiany tachografu postanowił tego nie robić. Nie przekonała go do zmiany zdania nawet kontrola Inspekcji Transportu Drogowego.

Według przepisów od 1 maja 2006 roku nowo rejestrowane pojazdy muszą być wyposażone w tachograf cyfrowy. Natomiast te pojazdy, które zarejestrowano przed tą datą, mogą korzystać z urządzenia analogowego. Warto dodać, że tachograf analogowy, w którym używa się “tarczek” zamiast karty kierowcy, dla wielu osób był wygodniejszy. Szczególnie dla tych, które niespecjalnie chcą przestrzegać przepisów dotyczących czasu pracy. Zapewne to właśnie główny powód, przez który polski przewoźnik nie chciał wymienić urządzenia swoim pojeździe.

przewoźnik

Fot. GITD

Przewoźnik skontrolowany po raz drugi

Wczoraj (15 lutego) inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Bydgoszczy na DK15 w Suchatówce zatrzymali pojazd, który już w tym roku kontrolowali. Zestaw należał do mazowieckiego przewoźnika. Mundurowi podczas poprzedniej kontroli stwierdzili, że ciągnika samochodowego nie wyposażono w tachograf cyfrowy mimo tego, że dopuszczono go do ruchu we wrześniu 2006 roku. Właściciel pojazdu jednak od tego czasu nie zdążył – a raczej nawet nie planował – wymienić tachografu na właściwy. Co ciekawe, na słupku drzwi kabiny znajdowała się cecha legalizacyjna z przeprowadzonego w styczniu badania okresowego urządzenia cyfrowego, którego podczas kontroli pojeździe nie było.

Inspektorzy poza kontrolą dokumentów i tachografu sprawdzili stan techniczny ciągnika oraz naczepy. Funkcjonariusze doszukali się w naczepie w jednym z kół braku klocków przy tarczy hamulcowej. Dodatkowo według ITD tarcza była skorodowana i brakowało przy niej siłownika oraz zacisku hamulcowego.

Funkcjonariusze wydali kierowcy zakaz dalszej jazdy do czasu usunięcia usterek z naczepy. Ponadto wobec przedsiębiorcy oraz zarządzającego transportem wszczęli postępowanie administracyjne.

Źródło: GITD

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej