kierowcy
Główna Na drogach Kierowcy — będzie bezpieczniej na polskich drogach!

Kierowcy — będzie bezpieczniej na polskich drogach!

przez Krystian Paduch
0 komentarz

Rada Ministrów przyjęła specjalny program, który poprawi bezpieczeństwo na polskich drogach zarówno dla kierowcy, jak i pieszych. Będzie realizowany przez następne kilka lat.

Wszyscy — zarówno kierowcy, jak i piesi — chcieliby czuć się bezpiecznie na polskich drogach. Rząd jest zobligowany, aby zapewnić swoim obywatelom możliwość bezpiecznego korzystania z dostępnej infrastruktury. Dlatego też niedawno Ministerstwo Infrastruktury przygotowało „Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej”.

Zapewnia on poprawę infrastruktury drogowej tak, aby kierowcy bezpieczniej poruszali się po drodze. Co więcej, jak możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Infrastruktury wszystkie działania „Mają one na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych”. Co to oznacza w praktyce?

Kierowcy kontra piesi

Niestety w Polsce w dalszym ciągu jest wysoki współczynnik śmiertelności w wypadkach drogowych na tle innych krajów Uni Europejskiej. Dodajmy, że bardzo często piesi nie czują się bezpieczni nawet na przejściach dla pieszych. Czasem jest to spowodowane korzystaniem przez pieszych z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię. Z drugiej strony kierowcy przez złe oświetlenie drogi nieraz po prostu nie widzą, kiedy pieszy zbliża się do przejścia, lub już na nie wszedł.

kierowcy

Dlatego też jedną z pierwszych zadań przy realizacji programu jest ochrona pieszych. Składa się na to, chociażby właściwe oświetlenie przejść dla pieszych, ich oznakowanie oraz budowa specjalnych azyli dla pieszych. Co więcej, chodzi też o przyznanie większych praw samemu pieszemu. Możemy, to zobaczyć na zdjęciu powyżej.

Na tym nie koniec zmian. Aby kierowcy mogli poruszać się bezpieczniej po drogach, przygotowano również istotną przebudowę infrastruktury. Niektóre z tych zmian pokazuje następne zdjęcie.

Przyznajemy, że jest to spore przedsięwzięcie, wymagające dużego nakładu finansowego. Dlatego tez jak powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk:

„Dodatkowe 2,5 mld zł na pewno przyspieszy realizację inwestycji niezbędnych z punktu widzenia bezpieczeństwa pieszych i kierowców”.

Pomogą one Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w latach 2021-2024 na poprawę istniejącej infrastruktury oraz realizację tego programu. Z czasem każdy z nas zobaczy, czy te środki były wydane prawidłowo.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej