hulajnogi
Główna Na drogach Hulajnogi elektryczne – te zmiany wejdą w życie

Hulajnogi elektryczne – te zmiany wejdą w życie

przez Karolina Lipińska
2 komentarze

Na początku plotki, teraz realne obostrzenia. Hulajnogi elektryczne stanowiły źródło wielu wypadków w ostatnim sezonie letnim. Rząd podjął temat i podpisał nowelizację ustawy, która wprowadza znaczące zmiany w życie. O jakich zmianach mowa? Kto będzie mógł korzystać z urządzeń?

Sejm podjął decyzję na czwartkowym (25.02) posiedzeniu. Korzystanie z elektrycznych jednośladów będzie się wiązało z pewnymi obostrzeniami i nie będzie dozwolone dla każdego. Zmiany obejmą głównie dzieci i młodzież od 10 do 18 roku życia.

hulajnogi elektryczne

W przypadku tych młodszych, korzystanie z e-hulajnogi będzie dozwolone tylko i wyłącznie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej. Pozostałe osoby będą musiały posiadać kartę rowerową, lub prawo jazdy kategorii: AM, A1, B1 lub T.

Osoby po 18 roku życia będą zwolnione z tego obowiązku. Możecie więc odetchnąć z ulgą, ponieważ chodziły plotki, że nawet osoby pełnoletnie będą musiały posiadać prawo jazdy. Nie! Taki warunek zmniejszyłby odsetek osób korzystających z aplikacji.

hulajnogi

Gdzie będzie można poruszać się jednośladem?

Do tej pory ta kwestia nie była uregulowana. Teraz już wiadomo, że osoby poruszające się jednośladem będzie mógł poruszać się po ścieżce rowerowej z prędkością do 20 km/h! Niedostosowanie się do prędkości będzie skutkowało mandatem. Warto więc spojrzeć na prędkościomierz.

Co jednak w przypadku, gdy chcemy jechać szybciej? Ewentualnie w danym miejscu nie ma ścieżki dla rowerów? Wtedy osoby będą uprawnione do tego, żeby jechać po ulicy, jednak tylko w miejscach, gdzie samochody mogą poruszać się z prędkością nie większą niż 30 km/h. Trzeba przyznać, że nie ma takich miejsc zbyt wiele. Warto zaznaczyć, że również w takich okolicznościach będzie obowiązek trzymania dozwolonej prędkości, czyli 20 km/h.

Podsumowując osoby, które lubiły szybko jeździć hulajnogami, będą musiały zwolnić. W innym wypadku otrzymają mandat. W jakiej wysokości? Tego jeszcze nie wiadomo.

Więcej artykułów:

Dzieci cudem uniknęły śmierci. Nagranie wstrząsnęło cały Internet

Pogoda sprzyja sportowym samochodom

Powiązane artykuły

1 2 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarszy
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Jan
Jan
1 miesiąc temu

Przecież jest dokładnie odwrotnie niż napisaliście.

Zmiany dotyczą głównie dorosłych – w tej chwili wszyscy muszą mieć prawo jazdy do jazdy na takiej hulajnodze-skuterku, bo teraz każdy jednoślad z silnikiem elektrycznych do 4kW to motorower a na motorower trzeba mieć prawo jazdy AM lub dowolne inne bo każde „wyższe” prawo jazdy zawiera w sobie już te same uprawnienia co AM.

Z chwilą gdy najwolniejsze elektryczne hulajnogi zostaną z kategorii motorower wyłączone i zostanie dla nich utworzona osobna kategoria dorośli przestaną mieć obowiązek posiadania prawa jazdy do jazdy na takim skuterku.

Dla osób poniżej 18 lat nic się nie zmieni, oni nadal będą mieli obowiązek posiadania prawa jazdy.

Wysokość mandatu za przekraczanie dozwolonej prędkości jest znana, będzie identycznie jak w przypadku roweru elektrycznego który przekracza 25km/h.

Ponieważ hulajnoga rozwijająca prędkość powyżej 20km/h nadal pozostanie motorowerem i będzie traktowana po staremu.

Mandat wynosi 100zł – jest nie bezpośrednio za prędkość tylko za wjechanie motorowerem na drogę dla rowerów lub chodnik.

Dodatkowo może zostać nałożony mandat za brak kasku, też 100zł (jeśli ktoś nie ma kasku, bo na szybszym pojeździe kask mieć musi, a na wolniejszym niekoniecznie).

Oraz karna opłata za brak OC w wysokości 930zł (jeśli nie ma wykupionego OC które jest obowiązkowe dla szybszych jednośladów a dla wolniejszych będzie nieobowiązkowe).

Chodzi oczywiście o przekroczenie prędkości na silniku – bo za szybką jazdę z górki albo za pomocą siły własnych mięśni nic nie grozi.

Erty
Erty
Odpowiedz do  Jan
1 miesiąc temu

Na motorower nie musisz mieć żadnych uprawnień jeśli jesteś pełnoletni i urodziłeś się przed rokiem 1999 albo 2000. Wszyscy urodzeni po tym roku muszą mieć uprawnienia AM.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej