wyprzedzanie na zakazie
Główna Na drogach ITD: Wyprzedzanie na zakazie i gigantycznie przekręcony licznik! To chyba rekord [WIDEO]

ITD: Wyprzedzanie na zakazie i gigantycznie przekręcony licznik! To chyba rekord [WIDEO]

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Wyprzedzanie na zakazie to częste wykroczenie, którego dopuszczają się kierowcy. Tym razem jednak kierowca wpakował się w znacznie poważniejsze tarapaty przez ignorancję przepisów ruchu drogowego.

Funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego kontrolują drogi nie tylko w oznakowanych zielonych samochodach, które doskonale znają kierowcy. Inspektorzy podróżują także nieoznakowanymi pojazdami, które często zaskakują osoby łamiące przepisy ruchu drogowego. Tak właśnie było podczas opisanej poniżej kontroli. Wyprzedzanie na zakazie miało dla szofera poważne konsekwencje.

kontrole ITD

Wyprzedzające się ciężarówki na A4.
Fot. GITD

Wyprzedzanie na zakazie początkiem problemów

Inspektorzy z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym we wtorek (2 marca) podróżując nieoznakowanym samochodem, prowadzili kontrole na odcinku autostrady A2. W pewny momencie natrafili na niechlubnego bohatera tego artykułu. Kierowca autotransportera zignorował przepisy i rozpoczął wyprzedzanie na zakazie dla pojazdów ciężarowych. Cała akcja miała miejsce centralnie przed nieoznakowanym radiowozem wyposażonym w wideorejestrator, który wszystko nagrał. W związku z tym skierowali ciężarówkę do najbliższego punktu, w którym mogła bezpiecznie się zatrzymać, aby przeprowadzić kontrolę śpieszącego się kierowcy.

Funkcjonariusze, znajdując się już na MOP Baranów, mogli spokojnie przeprowadzić wszystkie czynności. W rezultacie ukarali kierującego mandatem w wysokości 300 złotych za wyprzedzanie na zakazie. Podczas kontroli wyszło jednak na jaw inne, poważniejsze naruszenie. Okazało się, że przebieg pojazdu jest niezgodny z wpisem w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Różnica była ogromna! Wskazanie drogomierza było rozbieżne o 700 tys. w stosunku do zapisu w bazie CEPiK!

Funkcjonariusze ITD musieli wezwać na miejsce policjantów, aby ci przeprowadzili dalsze czynności i wszczęli śledztwo. Zgodnie z wprowadzoną 25 maja 2019 roku zmianą w kodeksie karnym, cofanie licznika, czyli zmiana jego wskazań mająca na celu wprowadzenie w błąd co do faktycznego stanu samochodu, jest przestępstwem. Grozi za nie kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia!

Źródło: GITD

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej