ITD
Główna Na drogach ITD: Potwornie ciężka stonoga i gigantyczna kara za niszczenie dróg

ITD: Potwornie ciężka stonoga i gigantyczna kara za niszczenie dróg

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Zestaw wieloosiowy, czyli tzw. stonogę zatrzymali do kontroli inspektorzy wielkopolskiej ITD. Okazało się, że był on poważnie przeładowany, a jego kierowca nieznacznie naruszył również przepisy dotyczące czasu pracy.

Pojazd wieloosiowy z definicji może przewozić naprawdę ciężkie ładunki. Natomiast według przepisów bez zezwoleń może ważyć maksymalnie 40 ton. W pozostałych przypadkach każdy transport musi posiadać wydane przez zarządcę dróg stosowne zezwolenie. Właśnie dlatego inspektorzy ITD regularnie kontrolują te pojazdy i sprawdzają, czy poruszają się one zgodnie z prawem.

Tak też było wczoraj (9 marca), gdy funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego prowadzili kontrole na krajowej “piątce”. Inspektorzy z wielkopolskiej ITD zatrzymali zestaw należący do polskiego przewoźnika, który przewoził ładunek w kontenerach z Gdyni do Poznania.

ITD

Funkcjonariusze skierowali ciężarówkę na wagę. Wynik nie był dla nich specjalnym zaskoczeniem. Okazało się, że pojazd z ładunkiem waży aż 64,4 tony, a w świetle przepisów, mógł ważyć maksymalnie 40 ton. Tak ciężki ładunek spowodował także przekroczenie dozwolonych nacisków na poszczególne osie. Inspektorzy ITD poprosili kierowcę o okazanie zezwolenia kat. VII na przejazd pojazdu nienormatywnego po drogach publicznych, ale ten takiego nie posiadał. Co więcej, przy takiej masie całkowitej zestaw powinien być również zabezpieczany przez tzw. pilota, które również zabrakło.

Mundurowi podczas czynności kontrolnych sprawdzili również tachograf i kartę kierowcy. Tutaj także dopatrzyli się naruszeń, natomiast na szczęście nie aż tak rażących. Funkcjonariusze stwierdzili, że kierowca dwukrotnie skrócił należący mu się odpoczynek dzienny.

Kosztowny finał kontroli ITD

Kierowca wraz z zestawem musiał pozostać na miejscu kontroli do momentu przeładowania nadmiaru ładunku. Inspektorzy ITD ukarali go również mandatami karnymi za stwierdzone naruszenia dotyczące czasu pracy oraz wagi zestawu. Natomiast znacznie poważniejsze konsekwencje finansowe grożą przewoźnikowi. Funkcjonariusze wszczęli wobec niego postępowanie administracyjne. Inspektorzy informują, że za przyczynianie się do degradacji nawierzchni dróg przedsiębiorcy grozi do 28 tys. zł kary.

Źródło: GITD

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej