itd
Główna Na drogach ITD: Opony łyse jak kolano w 40-tonowej ciężarówce

ITD: Opony łyse jak kolano w 40-tonowej ciężarówce

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Funkcjonariusze ITD podczas prowadzenia rutynowych kontroli drogowych zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą. Okazało się, że opony w zestawie są łagodnie ujmując w opłakanym stanie.

Inspektorzy ITD prowadzili swoje działania w ostatnią środę (10 marca) na autostradzie A1 w okolicy Torunia. Podczas służby zatrzymali między innymi ciągnik siodłowy z naczepą, którego właścicielem był rumuński przewoźnik. Ciężarówka wykonywała transport międzynarodowy i przewoziła elementy stalowe.

itd

Fot. GITD

Kontrola stanu technicznego ITD

Na naczepie przewożono niejednokrotnie bardzo ciężkie ładunki, mimo tego jej właściciel zaniedbywał stan zestawu, a konkretnie jego opon. Podczas kontroli stanu technicznego pojazdu inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego załamywali ręce. Ciężkie elementy stalowe przewożono na naczepie z kompletnie łysymi oponami. Z sześciu opon aż pięć nie nadawało się do dalszej eksploatacji. Jedna z nich była zużyta do tego stopnia, że widoczne były jej warstwy wewnętrzne.

W świetle przepisów za stan zestawu, a konkretniej rzecz ujmując ogumienia, odpowiada również bezpośrednio kierowca. I to właśnie jego w pierwszej kolejności ukarali mandatem karnym. Przewoźnikowi jednak również nie ujdzie to na sucho. Inspektorzy ITD wszczęli wobec niego postępowanie administracyjne, które zagrożone jest wysoką karą finansową.

Co więcej, funkcjonariusze na miejsce kontroli wezwali mobilny serwis ogumienia, który doprowadził zestaw do należytego stanu, dzięki czemu kierowca mógł kontynuować swoją trasę. Kosztami całej operacji obciążyli również właściciela zestawu.

Źródło: GITD

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej