Mini
Główna Motonowości Mini Electric Pacesetter — samochód bezpieczeństwa Formuły E

Mini Electric Pacesetter — samochód bezpieczeństwa Formuły E

przez Krystian Paduch
0 komentarz

Witamy w nowym, oficjalnym „Mini” samochodzie bezpieczeństwa Formuły E. Wyposażono go we wszystkie dzwonki, gwizdki, światełka i włókno węglowe, jakie można sobie tylko wyobrazić.

Mini patrzy w przyszłość oraz czerpie z przeszłość. Producent ogłosił, że MINI Electric Pacesetter stanie się oficjalnym samochodem bezpieczeństwa wyznaczającym tempo w serii wyścigów ABB FIA Formuły E World Championship. Marka należąca do BMW Group nadal wytycza ścieżkę całkowicie elektrycznej przyszłości. Inspirację czerpała również ze swojego dziedzictwa wyścigowego John Cooper Works (JCW) przy projektowaniu tego Mini Electric Pacesetter.

Mini

fot. BMW Group

Nazywany „ekstremalną wersją Mini Electric”, model ten oferuje specyficzne dla toru, inspirowane JCW funkcje wyścigowe. Zapewniają one temu małemu samochodowi elektrycznemu przewagę nad konkurencją. Na przykład dział BMW M został zaangażowany do pomocy Mini w projektowaniu nadkoli oraz przednich i tylnych zderzaków. Dodatkowo różne techniki zmniejszania masy zostały zastosowane dookoła, aby uzyskać szybsze i bardziej ekonomiczny samochód bezpieczeństwa.

To Mini stoi czy jedzie?

Mówi się, że ogólny wygląd sprawia, że ​​samochód wygląda tak, jakby jechał do przodu, nawet jeśli się nie porusza. Zostało to osiągnięte poprzez sposób, w jaki elementy, takie jak boczne osłony, są ustawione pod kątem. Co więcej, do tworzenia aerodynamicznych części drukowanych w 3D, takich jak spojler, wykorzystano włókno węglowe z recyklingu. Natomiast nowe 18-calowe felgi są większe niż standardowe i wypełniają przestrzeń między poszerzonymi nadkolami.

Mini

fot. BMW Group

Z tyłu znajduje się wycięcie w zderzaku, a dyfuzor zaokrągla tył, ponieważ nie ma rur wydechowych — w końcu jest elektryczny. Wewnątrz znajdziesz tylko to, co najważniejsze, między innymi fotel wyścigowy z sześciopunktowymi pasami. Dodatkowo kierownicę o minimalistycznym designie i cyfrową tablicą przyrządów. Włókno węglowe można znaleźć wszędzie — od konsoli środkowej po panele drzwi. Nie zabrakło również klatki bezpieczeństwa.

Mini

fot. BMW Group

Ważąc zaledwie 1230 kg, Mini Electric Pacesetter osiąga 0-100 km/h w zaledwie 6,7 sekundy. Jest to osiągalne dzięki mocy 182 KM oraz 280 Nm momentu obrotowego. Przyjrzyj się bliżej wideo z prezentacją tego Mini, bo jest ono dostępne wyłącznie na tor i nie jest na sprzedaż.

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej