ciężarówką bez uprawnień
Główna Na drogach Ciężarówką na zakazie z kategorią B+E. Co mogło pójść nie tak?

Ciężarówką na zakazie z kategorią B+E. Co mogło pójść nie tak?

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Jazda ciężarówką na zakazie sama z siebie może zakończyć się dla kierowcy surowym mandatem. Tym bardziej dziwi fakt, że na tego typu zagrania decydują się szoferzy, którzy mają coś na sumieniu. Tak właśnie było w opisanym poniżej przypadku.

W okresie Świąt Wielkanocnych w Polsce obowiązywał zakaz jazdy dla pojazdów ciężarowych powyżej 12 ton, poza oczywistymi wyjątkami. Każdy kierowca zawodowy, który w tym okresie wyjeżdżał na drogę swoim zestawem, powinien posiadać odpowiednie zezwolenie. Brak takiego dokumentu jednak nie przeszkadzał w podróżowaniu ciężarówką kierowcy, który nie miał również kilku innych papierów.

Inspektorzy Transportu Drogowego zatrzymali niechlubnego bohatera tego artykułu na dolnośląskim odcinku autostrady A4 w drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Mężczyzna prowadził ciągnik siodłowy marki Mercedes wraz z naczepą. Podczas czynności kontrolnych okazało się, że mężczyzna ma przy sobie tylko jeden dokument, jakim jest karta kierowcy. Jego pracodawca zobowiązał się przeskanować inspektorom pozostałe wymagane papiery. Tak też się stało.

ITD

Na B+E ciężarówką…

Na podstawie dokumentacji, którą otrzymali funkcjonariusze ITD, ustalili, że przewożony ładunek w postaci sprzętu AGD ma trafić do Wielkiej Brytanii. Następnie inspektorzy sprawdzili kierowcę w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Tutaj pojawiła się nieciekawa niespodzianka. Mianowicie, według danych zawartych w bazie kierujący zatrzymaną ciężarówkach nie posiadał prawa jazdy kategorii C ani C+E. Mężczyzna miał jedynie uprawnienia do prowadzenia pojazdów do 3,5 tony, czyli B oraz B+E, czyli na jazdę z przyczepą.

Kierowca tłumaczył się, że chciał przejechać zestawem tylko kawałek do bazy firmy, z której w dalszą podróż miał wyruszyć inny szofer. Inspektorzy w związku z tym postanowili przyjrzeć się jego karcie kierowcy, aby potwierdzić, że to jednorazowy wyjazd. W rzeczywistości okazało się, że mężczyzna prowadził wielokrotnie ciężarówkę nie tylko na terenie naszego kraju, ale także w Niemczech.

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego ostatecznie wydali zakaz dalszej jazdy zatrzymanemu kierowcy oraz ukarali go mandatami karnymi. Ponadto wszczęli postępowanie administracyjne wobec przewoźnika oraz osoby zarządzającej transportem w firmie.

Źródło: GITD

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej