kierowcy
Główna W korku Kierowcy! Ten temat dotyczy każdego z nas [WIDEO]

Kierowcy! Ten temat dotyczy każdego z nas [WIDEO]

przez Krystian Paduch
0 komentarz

Bardzo często kierowcy mają dylemat, co zrobić w chwili kiedy prowadząc samochód dostają wiadomość na telefon komórkowy. Przeczytać wiadomość, czy jednak nie. Eksperyment, który pokazany jest przez Lexusa, nie zostawia żadnych wątpliwości. Musisz go obejrzeć.

Według Ciebie ile czasu potrzeba na przeczytanie jednej wiadomości, jaką dostajesz na telefon podczas jazdy samochodem? Kierowcy bardzo często myślą, że jest to jedna sekunda, najwyżej dwie. Czy też tak uważasz? Jeśli tak to nie jesteś wyjątkiem. Niestety dość mocno mija się to z prawdą, a przynajmniej z tym, co ustalili fachowcy z NHTSA. Według Amerykańskiego urzędu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego (NHTSA) średni czas, jaki potrzeba na tę czynność to 4,6 sekundy. Pomyślisz, że może nie jest to dużo? Nic bardziej mylnego.

Rozproszeni kierowcy

Kiedy poruszamy się z prędkością w okolicy 90 km/h podczas spokojnej jazdy po autostradzie, kierowca przejeżdża w czasie 4,6 sekundy tyle metrów, co liczy boisko piłkarskie. Przejechałbyś tyle z zamkniętymi oczami bez zjechania z pasu lub ominąłbyś przeszkodę pojawiającą się w ostatniej chwili? Pewnie nie. Aby rozwieść wszelkie wątpliwości w związku z tą sprawą, Lexus postanowił zrobić eksperyment. Poprosili, aby kierowcy usiedli za kierownicą Lexusa NX, który ma specjalne oznaczenie 4.6 – nie przypadkowo.

kierowcy

fot. Lexus

Kierowcy, jeżdżąc po zamkniętym torze myślą, że są na rutynowej jeździe próbnej. Nie wiedzą, że ten egzemplarz przerobiono tak, aby w pewnym momencie jego przezroczyste szyby zamieniły się w nieprzezroczyste. Eksperyment za każdym razem trwa tylko 4,6 sekundy — tyle, co standardowe spojrzenie na wiadomość i ewentualne jej wysłanie podczas jazdy. Nie trzeba się domyślać co dzieje się podczas tych paru sekund, kiedy kierowcy nic nie widzą.

Jaka lekcja dla nas?

Vinay Shahani, wiceprezes ds. Marketingu Lexusa w USA tak to wyjaśnia:

„Lexus chce zwiększyć świadomość bezpieczeństwa za kierownicą, zmieniając postrzeganie wiadomości tekstowych i prowadzenia pojazdu. Nawet najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa na drogach nie są obecnie w stanie zastąpić niepodzielnej uwagi kierowcy”.

Nie musisz im wierzyć na słowo. Obejrzyj poniższe wideo i sam się przekonaj. Może następnym razem jak będzie Cię kusiło zerknąć na telefon podczas jazdy, zastanowisz się dwa razy.

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej