Diesel
Główna W korku Diesel i benzyna w Polsce coraz droższe, a na świecie tańsze

Diesel i benzyna w Polsce coraz droższe, a na świecie tańsze

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Kierowcy regularnie odwiedzający stacje benzynowe zapewne zauważyli, że Diesel oraz benzyna są coraz droższe. Co ciekawe, ten trend ma miejsce głównie w naszym kraju.

Z informacji podanych na portalu Interia dowiadujemy się, że w ciągu ostatnich czterech tygodni baryłka ropy potaniała. Ba! Okazuje się, że cena spadła znacznie, bo z 69,5 do 63 dolarów. Potaniała zresztą nie tylko baryłka, ale także sama cena ropy WTI. Ta z kolei spadła z poziomu 66 dolarów do równo 60. Niestety ta sytuacja nijak się ma do cen paliw w Polsce, które nie dość, że nie tanieją, to wręcz drożeją!

ceny paliw

Diesel i benzyna nadal w górę

Potwierdzają to też analizy przeprowadzone przez e-petrol.pl. Ich prognoza na aktualny tydzień (5-11 kwietnia) to ceny wynoszące średnio 5,17-5,29 zł za Pb95 i 5,47-5,59 zł za PB98. Diesel wcale nie ma się specjalnie lepiej, bo kosztuje on średnio 5,13-5,24 zł. LPG natomiast waha się w okolicach 2,52-2,58 zł za litr i jest obecnie jedynym paliwem, które w ostatnich tygodniach nie poszło w górę. Tutaj warto podkreślić, że średnie ceny w pierwszym miesiącu tego roku były znacznie niższe. Znacznie, czyli ile? Otóż według analityków z e-petrol różnica wynosi aż 60 groszy!

diesel

Ceny paliw a inflacja

Jak słusznie zauważa portal Interia, rosnące ceny paliw mają bezpośredni związek z przyśpieszeniem zjawiska inflacji, które aktualnie w Polsce rośnie w zastraszającym tempie. Dane GUS niestety nie pozostawiają nam złudzeń. O ile inflacja na poziomie 2,4% w lutym jest w pełni akceptowalna, to skok w marcu do poziomu 3,2% jest już niepokojący. Równie niepokojący jest skok cen paliw z lutego na marzec. Według analityków paliwa poszły w górę aż o 6,6%.

Źródło: Interia / E-Petrol

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej