ITD
Główna Na drogach ITD: Oś naczepy mogła w każdej chwili odpaść!

ITD: Oś naczepy mogła w każdej chwili odpaść!

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Inspektorzy ITD regularnie zatrzymują pojazdy, w których stan techniczny nie do końca jest odpowiedni. Jednak na samochody w tak opłakanym stanie trafiają rzadko.

Tymczasowe rozwiązania, które stosują kierowcy w pojazdach, aby dotrzeć do serwisu, są w pełni zrozumiałe. Fakt faktem, że nie zawsze są one zgodne z prawem, ale w granicach rozsądku w naszym odczuciu to normalne. Są jednak sytuacje, w których pojazd powinien trafić na lawetę, a nie na siłę jechać na kołach pod wskazany adres. Tak było w przypadku kontroli, o której informują inspektorzy ITD.

Funkcjonariusze z kłodzkiego oddziału dolnośląskiej ITD prowadzili rutynowe kontrole na terenie powiatu w dniu 6 kwietnia. W pewnym momencie otrzymali zgłoszenie od kolegów ze Straży Granicznej, że na terytorium Polski wjechał ciągnik siodłowy z naczepą, która miała widoczne uszkodzenia. Pojazd przekroczył granicę w miejscowości Kudowa Słone, a kawałek dalej, czyli w Kudowie-Zdroju czekali na niego już przedstawiciele ITD.

ITD

Fot. GITD

Kontrola ITD

Informacja, którą przekazali mundurowi ze Straży Granicznej, w pełni się potwierdziła. Naczepa faktycznie była uszkodzona i to nawet bardzo poważnie. Okazało się, że jedna oś naczepy była zupełnie wyrwana z mocowań, przez co stabilność toru jazdy była mocno zaburzona. Wszystko przez kolizję, w której pojazd brał udział na terenie Czech. Co więcej, wskutek uderzenia uszkodzeniom uległy również inne podzespoły. Niesprawny w naczepie okazał się układ hamulcowy, układ ABS oraz układ zawieszenia pneumatycznego, w którym brakowało poduszek pneumatycznych. Naczepa w takim stanie technicznym nie powinna poruszać się po drogach publicznych na własnych kołach.

Przewoźnik poinformował inspektorów ITD, że chciał dowieźć naczepę do garażu i dlatego zdecydował się na zamocowanie osi naczepy na pasach transportowych. Takie tłumaczenie dla funkcjonariuszy nie było wystarczające, w związku z czym wszczęli wobec niego postępowanie administracyjne zagrożone karą finansową. Kierowcę zestawu natomiast ukarali mandatem karnym za zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Źródło: GITD

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej