ITD
Główna Na drogach ITD: Na trzy zatrzymane ciężarówki dwie miały wyłącznik

ITD: Na trzy zatrzymane ciężarówki dwie miały wyłącznik

przez Izaak Chwist
1 komentarz

Inspektorzy ITD zatrzymali do kontroli ciężarówki, które były wyposażone w wyłączniki tachografu. Obie miały różne patenty.

Funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego w ostatni czwartek (8 kwietnia) prowadzili kontrole na DK 74. Podczas swoich działań zatrzymali między innymi trzy ciężarówki, należące do tego samego przewoźnika. Ich właściciel zapewne zapamięta ten dzień na długo.

ITD

Fot. GITD

Mundurowi przeprowadzili swoje czynności w bardzo skrupulatny sposób. Do kontroli użyli między innymi sprzętu diagnostycznego. W rezultacie doszukali się w dwóch ciężarówkach różnego rodzaju wyłączników tachografów. Dzięki nim kierowcy mogli w każdej chwili zacząć rejestrować pauzę, zamiast pracy. Warto podkreślić, że oba urządzenia w ciekawy sposób ukryto.

ITD

Fot. GITD

Pierwszy z wyłączników można było aktywować dzięki wprowadzeniu odpowiedniej kombinacji przycisków na samym tachografie. Poniżej zamieszczamy nagranie, na którym widać, jak wyglądało to w praktyce. Z drugim wyłącznikiem sprawa wyglądała nieco inaczej. Kierowca musiał włożyć w gniazdo OBD wtyczkę z pamięcią masową, która wywoływała pożądany efekt.

ITD wyciągnęło konsekwencje

Inspektorzy ITD skierowali dwie z trzech zatrzymanych ciężarówek do serwisu tachografów. Następnie nadzorowali proces usunięcia nielegalnych wyłączników z pojazdów. Kosztami tej usługi obciążono przewoźnika. Co więcej, inspektorzy wszczęli wobec niego postępowanie administracyjne zagrożone karami finansowymi rzędu 10 tys. zł i 13 tys. zł. Kierowców natomiast ukarali mandatami karnymi w wysokości 2000 zł.

Źródło: GITD

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarszy
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Sebastian Kras
Sebastian Kras
18 dni temu

Ktoś po prostu “strzelił z ucha”… ciekawe czemu nie kontrolują tak ciężarówek firm transportowych znanych osobistości… no i na granicy w niedzielę to z połowa “na patencie” a duża część z “upudrowanym” nosem.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej