Kierowca tira
Główna Na drogach Kierowca tira zapracował na mandat w wysokości 3700 zł

Kierowca tira zapracował na mandat w wysokości 3700 zł

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Nie ulega wątpliwości, że każdy kierowca tira nie ma łatwego życia, ale ustawowe przepisy dotyczące czasu pracy tej grupy zawodowej powstały dla ich dobra. Nie wszystkim one jednak odpowiadają.

Tachograf, a także przepisy czasu pracy kierowcy zawodowego powstały z myślą o bezpieczeństwie osób wykonujących ten zawód. Narzędzia te mają zapobiegać nadmiernemu “eksploatowaniu” pracowników przez ich pracodawców. W rzeczywistości jednak nie brakuje kierowców, którzy jeździliby chętnie więcej, niż w świetle prawa mogą. Pewien kierowca tira lub jak ktoś woli ciężarówki, jeździł kompletnie według własnego widzi mi się.

Mężczyzna ten pracował dla litewskiego przewoźnika i w ostatni poniedziałek (26 kwietnia) na krajowej „ósemce” koło miejscowości Jeżewo trafił na kontrole prowadzone przez Inspekcję Transportu Drogowego. Funkcjonariusze zatrzymali zestaw przewożący wino z Włoch na Litwę do rutynowej kontroli. Wtedy zaczęły się problemy.

ITD

Kierowca tira zapracował na mandat

Inspektorzy ITD tradycyjnie sprawdzili stan techniczny pojazdu, tachograf, a także przeanalizowali czas pracy szofera. Wtedy okazało się, że w całym okresie objętym kontrolą, czyli przez 29 dni, nie odebrał ani jednego, regularnego odpoczynku tygodniowego. Kierowca ciężarówki skrócił wymagany czas odpoczynku o 14 godz. i 43 min. oraz o 20 godz. i 5 min. Co więcej, skrócił również wymagany odpoczynek dzienny o 2 godz. i 38 minut.

Tak rażące naruszenia wiązały się dla kontrolowanego kierowcy z wysokim mandatem. Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego ukarali go na łączną kwotę 3700 zł. Litewski przewoźnik natomiast musiał wpłacić kaucję na poczet przyszłej kary w wysokości 8750 złotych. Gdyby tego nie zrobił, to jego zestaw trafiłby na parking strzeżony do momentu uregulowania płatności. Funkcjonariusze wszczęli również wobec przewoźnika postępowanie administracyjne.

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej