Wymiana koła
Główna Na drogach Wymiana koła okazała się zbędna. Kierowca miał lepsze wyjście

Wymiana koła okazała się zbędna. Kierowca miał lepsze wyjście

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Wymiana koła w samochodzie ciężarowym to trudna i męcząca czynność. Tego rodzaju zadaniami z reguły zajmuje się serwis, a nie kierowca. Czasami jednak jest inaczej.

Kierowcy zawodowi często muszą sobie radzić w nieszablonowy sposób. Czasami improwizacja jest konieczna choćby po to, aby dotrzeć do serwisu. Pewien kierowca zalazł alternatywę dla czynności, jaką jest wymiana koła.

Wymiana koła zbędna

28 kwietnia na krajowej „dziewiętnastce” inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą. Pojazd należał do przewoźnika z Rumunii i przewoził ładunek z Turcji do Rosji.

Wymiana koła

Podczas działań prowadzonych przez inspektorów okazało się, że w naczepie jest konieczna wymiana koła. Było ono uszkodzone, a kierowca zabezpieczył je za pomocą pasów transportowych. Postanowił je odwiesić i kontynuować podróż. Inspektorzy podkreślają, że był to zły pomysł, ponieważ w takim przypadku całe obciążenie zawieszenia i układu hamulcowego spoczywało tylko na pięciu kołach.

Funkcjonariusze podkreślają ponadto, że taki stan rzeczy wpływał również na stateczność pojazdu, ponieważ środek ciężkości ciężarówki jest wysoko położony.

Ostatecznie kontrola nie zakończyła się mandatem dla kierowcy. A to dlatego, że szofer postanowił od razu usunąć usterkę i samemu na miejscu wymienić uszkodzone koło. Kontrola jednak nie zakończyła się w ten sposób. Funkcjonariusze ITD wszczęli postępowanie administracyjne wobec przewoźnika. Jest one zagrożone dla niego karą finansową.

Powiązane artykuły

2 2 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej