kontrola itd
Główna Na drogach ITD: Dziewiętnaście naruszeń i poczwórna obsada

ITD: Dziewiętnaście naruszeń i poczwórna obsada

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Podczas jednej kontroli przeprowadzonej przez ITD, inspektorzy stwierdzili aż dziewiętnaście różnych naruszeń. Kierowca otrzymał zakaz dalszej jazdy.

Świętokrzyscy inspektorzy ITD prowadzili rutynowe kontrole w ostatni czwartek (29 kwietnia), czyli tuż przed długo wyczekiwanym przez nas weekendem majowym. W pewnej chwili na drodze krajowej numer 74 zatrzymali ciągnik siodłowy z naczepą, który należał do rumuńskiego przewoźnika. W ten sposób zaczęła się wyjątkowo długo trwająca kontrola.

ITD: Zapasowe karty

Ciężarówką podróżowało dwóch kierowców. Funkcjonariusze w pierwszej kolejności sprawdzili tachograf oraz ich karty. Podczas prowadzenia analizy danych pobranych z urządzenia, zaczęli podejrzewać, że załoga mogła naruszyć normy czasu pracy. Po kilku minutach ich podejrzenia się potwierdziły. Jeden z kierowców w trakcie podróży posługiwał się drugą kartą, która należała do jego żony. Co więcej, gdy kierowca wskazał skrytkę, w której znajduje się dodatkowa karta, inspektorzy znaleźli w tym miejscu kolejną. Łącznie zatem dwóch kierowców korzystało aż z czterech różnych kart.

kontrola itd

Skrytka na dodatkowe karty.

Szereg naruszeń

Jako że kierowcy rejestrowali swoje aktywności na różnych kartach, to dopuścili się szeregu rażących naruszeń dotyczących norm czasu pracy. Kilkukrotnie przedłużyli dzienny czas prowadzenia pojazdu. Wielokrotnie skracali regularny tygodniowy, a także dzienny odpoczynek. Dopuścili się również przekroczenia maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez wymaganej przerwy.

Niestety to nie był koniec listy naruszeń związanych z tym transportem. Funkcjonariusze podczas kontroli sprawdzili również stan techniczny pojazdu i tutaj wyszedł kolejny problem. W ciężarówce zamontowano emulator AdBlue imitujący GPS. Zadaniem tego urządzenia było emulowanie sygnałów prawidłowej pracy układu SCR, który w rzeczywistości nie pracuje i nie zużywa czynnika AdBlue potrzebnego do redukcji zanieczyszczeń ze spalin.

kontrola itd

Konsekwencje

Wspomniany przed chwilą emulator AdBlue musiał zostać usunięty. Inspektorzy również zatrzymali dowód rejestracyjny ciężarówki oraz wydali kierowcom zakaz dalszej jazdy. Ponadto obu mężczyzn ukarali mandatami w wysokości 2000 zł i 500 zł. Szofera, który akurat prowadził zestaw, ukarali dodatkowo mandatem karnym w wysokości 300 zł. Dalsze konsekwencje czekają rumuńskiego przewoźnika. Wobec niego wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone maksymalną karą w wysokości 12 000 zł. Inspektorzy chcą również ukarać osobę odpowiedzialną za zarządzanie transportem w firmie. Jej grozi kara 3 tysięcy złotych.

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej