diesel
Główna E-Mobilni Kierowcy przechodzą na diesel i benzynę. Zostawiają elektryki?

Kierowcy przechodzą na diesel i benzynę. Zostawiają elektryki?

przez Krystian Paduch
0 komentarz

Wielu producentów samochodów coraz częściej włączają do swojej oferty auta elektryczne lub hybrydowe. Niektórzy kierowcy jednak posiadający takie auta wracają do aut z napędem konwencjonalnym takimi jak diesel i benzyna. Jakie argumenty nimi kierują?

Naukowcy z University of California Davis przebadali nieco ponad 4000 gospodarstw domowych, które są właścicielami pojazdów elektrycznych w Kalifornii. Stwierdzili oni, że około 20% właścicieli samochodów hybrydowych typu plug-in i 18% właścicieli samochodów elektrycznych wraca do samochodów napędzanych diesel i benzynę. W badaniu skupiono się na powodach, które skłoniły ich do powrotu do silników spalinowych typu diesel czy też benzynowych.

Diesel kontra elektryk?

Naukowcy Scott Hardman i Gil Tal napisali w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature Energy:

„W tym przypadku, na podstawie wyników z pięciu badań ankietowych, stwierdzamy, że zaprzestanie eksploatacji PEV w Kalifornii występuje w tempie 20% dla właścicieli hybrydowych pojazdów elektrycznych typu plug-in i 18% dla właścicieli pojazdów elektrycznych z zasilaniem akumulatorowym. Pokazujemy, że zaprzestanie jest związane z niezadowoleniem z wygody ładowania, posiadania innych pojazdów w gospodarstwie domowym, które są mniej wydajne, nie mają w domu ładowania na poziomie 240 V, mają mniej pojazdów domowych i nie są mężczyznami”.

Ciekawe, że lojalność jest wyższa w stosunku do pojazdów akumulatorowo-elektrycznych niż hybryd typu plug-in. Przyznajemy, że nie jest to zbyt zaskakujące. Hybrydy plug-in były postrzegane jako technologia ułatwiająca przejście na samochody całkowicie elektryczne.

Problem ładowania baterii

Wydaje się, że głównym problemem jest dostęp do ładowania w domu, co jest najbardziej oczywistym powodem i problemem, który branża próbuje rozwiązać.

diesel

Prawdopodobnie największą zaletą pojazdów całkowicie elektrycznych dla konsumentów jest możliwość naładowania baterii przez noc bez konieczności udawania się na stację szybkiego ładowania. Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie możesz ładować w domu, to zapewne utrudnia to posiadanie samochodu EV.

diesel

Są też i zaskakujące czynniki, który wydają się mieć wpływ na powrót do silników typu diesel i benzyny. Jednym z nich jest to, że kobiety posiadające samochody elektryczne wracają częściej niż mężczyźni. Badanie wykazało również, że osoby kupujące samochody Tesla są najmniej skłonni do powrotu na benzynę czy diesel. Co więcej, posiadacze na przykład Fiata 500e znacznie częściej wracają do silników typu benzyna jak również diesel.

Co wynika z tych badań?

Żartobliwie można by powiedzieć, że jeśli chcesz nie wracać do diesla czy też benzyny — po prostu kup samochód Tesli. Jeśli jednak kupisz Fiata 500e, nie jest to już takie pewne.

diesel

fot. Fiat 500e

No i powiedzmy sobie szczerze, że badania te przeprowadzono w Kaliforni. Nasz rynek jest jednak trochę inny — może nawet i gorszy pod względem elektromobilności. Z czasem zobaczymy, jak elektromobilność wpłynie na samochody napędzanych silnikami typu diesel czy benzyna.

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej