BMW
Główna Motonowości BMW X6 Vantablack — w najciemniejszym kolorze świata!

BMW X6 Vantablack — w najciemniejszym kolorze świata!

przez Krystian Paduch
0 komentarz

Po raz pierwszy pokazano go w 2019 r. Oparty na serii BMW X6, był wówczas reklamowany jako najciemniejszy samochód na świecie. Jak to możliwe, żeby był aż tak czarny?

Ten model BMW X6 z oznaczeniem VBX6 było wynikiem współpracy między BMW i Surrey NanoSystems, wynalazcami technologii Vantablack. W tamtym czasie mówiono, że ten BMW X6 jest pierwszym i jedynym pojazdem na świecie, w którym zastosowano lakier Vantablack VBx2. Co jest w tym kolorze wyjątkowego?

"<yoastmark

Inżynierowie obu firm wyjaśnili, że ludzkie oko postrzega Vantablack zupełnie inaczej. Powierzchnia pokryta Vantablack traci swoje cechy charakterystyczne dla ludzkiego oka, a obiekty wydają się dwuwymiarowe. Producent tak go wtedy promował w wideo poniżej. Kto by pomyślał, że przed nałożeniem nowego lakieru był normalnym niebieskim SUV-em.

Vantablack nazywano „najczarniejszą czernią” i opracowano do zastosowań lotniczych. Nazwa Vantablack stała się już synonimem całej gamy niezwykle czarnych powłok i farb, takich jak VBx2. Każde światło padające na tę powierzchnię jest prawie całkowicie pochłaniane, a nie odbijane i skutecznie przekształcane w ciepło. Jednak to już przeszłość.

BMW zjeżdża do podziemia

Dzisiaj model X6 Vantablack zmierza do podziemnego garażu producenta, a jego losu jeszcze nie przesądzono. Samochód miał uczestniczyć w kilku wydarzeniach w 2020 roku, ale globalna pandemia położyła kres tym ekscytującym planom. Po kilkumiesięcznym przechowywaniu samochodu farba zaczyna tracić swoją magię pod wpływem drobinek kurzu.

"<yoastmark

Dlatego BMW postanowiło po raz ostatni spojrzeć na tego specjalnego SUV-a. Tak to już jest z nowościami — coś, co kiedyś było niesamowite, dzisiaj staje się już normalne i niezbyt ciekawe. Mamy jednak nadzieję, że producent nie zapomni o tym szczególnym samochodzie i jeszcze go kiedyś zobaczymy.

A na koniec przyjrzyjmy się na żywo, jak wyglądał w 2019 r. w wideo, które publikujemy poniżej.

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej