Główna E-Mobilni Hulajnogi elektryczne – nowe przepisy 2021!

Hulajnogi elektryczne – nowe przepisy 2021!

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Hulajnogi elektryczne oraz deskorolki cieszą się rosnącą popularnością. Dlatego wchodzą w życie nowe przepisy regulujące prawa i obowiązki ich użytkowników.

Hulajnogi elektryczne, urządzenia transportu osobistego (UTO) oraz urządzenia wspomagające ruch (UWR) doczekały się zapisów w ustawie o ruchu drogowym. Każdy użytkownik tego rodzaju sprzętów powinien się z nimi zapoznać, bo niezmiennie nieznajomość przepisów nie zwalnia z obowiązku stosowania się do nich.

Hulajnogi elektryczne – przepisy i obowiązki

Dokładnie od 20 maja 2021 roku wejdzie w życie ustawa z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 720). W myśl nowych przepisów zabrania się jazdy hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Ponadto na chodniku oraz drodze dla pieszych powstał obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszemu, oraz nieutrudniania mu ruchu.

deskorolka elektryczna przepisy

Deskorolka elektryczna (UTO)

Aby użytkownik w wieku 10-18 lat mógł jeździć elektryczną deskorolką, musi posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T. Wyjątek stanowi w strefie zamieszkania dziecko do 10 lat. W takich okolicznościach może ono poruszać się wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Osoby powyżej 18 roku życia nie muszą posiadać uprawnień na pojazdy UTO. Natomiast wprowadzono zapis zakazujący im poruszać się po jezdni! Ich pojazd również nie będzie mógł przekraczać 20 km/h.

Szczegółowe wytyczne dotyczące hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego oraz urządzeń wspomagających ruch znajdziecie w poniższych grafikach.

hulajnogi elektryczne przepisy

deskorolki elektryczne przepisy

Hulajnogi elektryczne przepisy

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej