Extreme E
Główna E-Mobilni Extreme E — w ten weekend kolejne wyścigi! [WIDEO]

Extreme E — w ten weekend kolejne wyścigi! [WIDEO]

przez Krystian Paduch
0 komentarz

Extreme E, seria elektrycznych wyścigów terenowych, powraca w ten weekend. Będzie to drugi wyścig, tym razem na plaży Lac Rose / Lake Retba pod Dakarem w Senegalu.

Każde miejsce wyścigów Extreme E jest wybierane bardzo starannie. Mają one uświadomić jakiś aspekt szkód na środowisku, jakie ludzie wyrządzają Ziemi. W przypadku Ocean X Prix nacisk kładziony jest na podnoszenie się poziomu mórz, degradację ekosystemów morskich. Sytuacja tam się pogarsza przez zbyt obfite łowienie ryb, nieodpowiednie gospodarowanie odpadami oraz zmianę klimatu. Opowiada o tym krótkie wideo pokazane poniżej.

Podobnie jak w przypadku większości plaż, Senegal zmaga się z zanieczyszczeniem plastikiem przez wyrzucone śmieci jednorazowego użytku, które zwykle trafiają do oceanu. Strona Extreme E dotycząca Lac Rose w Senegalu zwraca uwagę na kilka innych z tych problemów.

Pierwszy wyścig Desert X Prix, skupiający się na pustynnieniu i suszach spowodowanych zmianami klimatycznymi, odbył się w zeszłym miesiącu w Arabii Saudyjskiej. To był dość szalony weekend, a samochody wyglądały fantastycznie, jeżdżąc po piasku.

Problemy na Extreme E

Jednak format wyścigu pozostawiał trochę do życzenia. Ze względu na drobny piasek, na którym ścigały się samochody, widoczność dla samochodów z tyłu została znacznie ograniczona. Kierowcy, którzy nie prowadzili podczas rund wyścigowych, musieli zwolnić, ponieważ po prostu nie widzieli toru. Oznaczało to, że każdy wyścig był rozstrzygany dość wcześnie. Pokazuje to chociażby wideo poniżej.

Było trochę akcji walczących o pozycję, ale trwało to tylko kilka zakrętów, potem kierowcy musieli się wycofać. Zespół Rosberg X Racing, składający się ze szwedzkiego kierowcy rallycrossowego Johana Kristoffersona i australijskiej kierowcy rajdowego Molly Taylor, zakończyli na 1 miejscu.

W ten weekend, z innym piaszczystym miejscem, możemy zobaczyć więcej tego samego problemu z widocznością. Senegal powinien jednak oferować więcej gruboziarnistego piasku oceanicznego niż Arabia Saudyjska. Miejmy nadzieję, że zmniejszy to ilość pyłu wzbijanego przez samochody.

Extreme E

Trasa biegnie wzdłuż plaży nad Oceanem Atlantyckim na długiej prostej od startu oraz mety. Następnie skręca, aby wskoczyć na oceaniczne wydmy. Zmiana wysokości jest mniejsza niż na pustyni w Arabii Saudyjskiej, ale krótkie, ostre wydmy będą oferować bardziej wyboisty tor przeszkód. Nie będzie zaskoczenia, widząc niektóre pojazdy latające w trakcie weekendu, także zachęcamy do śledzenia.

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej