Aston Martin DBX
Główna E-Mobilni Aston Martin DBX — mocniejsza wersja SUV-a?

Aston Martin DBX — mocniejsza wersja SUV-a?

przez Krystian Paduch
0 komentarz

Brytyjski producent zamierza wprowadzić na rynek mocniejszą wersję swojego pierwszego SUV-a – modelu Aston Martin DBX. Możliwość zwiększenia mocy i momentu obrotowego z silnika V8 daje mu współpraca z Mercedes-AMG. W przygotowaniu jest także wersja hybrydowa.

Kevin Watters, dyrektor ds. komunikacji w Aston Martin, potwierdził, że firma ma więcej możliwości, jeśli chodzi o silnik AMG. Dlaczego? Wyjaśnił to w ten sposób:

„Teraz, dzięki nowej umowie Mercedesa wprowadzonej we wrześniu ubiegłego roku, mamy dostęp do większej mocy wyjściowej i całego zestawu narzędzi Mercedesa na silniku V8. Możemy zrobić o wiele więcej w rozwoju tego silnika w przyszłości, dla różnych produktów, nie tylko DBX”.

Aston Martin DBX

fot. Aston Martin DBX

Watters wspomniał również, że Tobias Moers, dyrektor generalny Aston Martin i były szef AMG, powiedział, że włoska marka zbyt długo miała aż nazbyt łatwo. Prawdopodobnie odnosi się to stwierdzenie do Lamborghini Urus, który pożycza swoją platformę i układ napędowy od większej grupy VW. W rzeczywistości wykorzystuje rozwiązania od Audi i Porsche. Watters powiedział: „Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mieli możliwość konkurowania z nimi”.

Nadchodzi mocniejszy Aston Martin DBX?

Lamborghini Urus jest wyposażony w 4,0-litrowy silnik V8 z podwójnym turbodoładowaniem, który osiąga 641 KM oraz 850 Nm momentu. Oferuje czas sprintu 0-100 km/h wynoszący 3,6 sekundy, chociaż w rzeczywistości niektórzy osiągali nim nawet 3,44 sekundy. W porównaniu z tym modelem, Aston Martin DBX jest prawie w innej klasie. 4.0-litrowy silnik V8 z podwójnym turbodoładowaniem DBX rozwija moc w granicach 550 KM i 700 Nm momentu. Przyspiesza od 0 do 100 km/h w ciągu 4,5 sekundy. Różnica jest więc bardzo duża.

Aston Martin DBX

fot. Aston Martin DBX

Silnik AMG znajdujący się w niektórych produktach Mercedesa wytwarza do 639 KM oraz 900 Nm momentu obrotowego. Widać to w przypadku 4-drzwiowego AMG GT 63 S co pokazuje, że pewnością potencjał jest spory. Prawdopodobnie możemy wyobrazić sobie model Aston Martin DBX, który pojawi się w niezbyt odległej przyszłości, produkując powyżej 600 KM.

Hybryda w przygotowaniu

Jeśli chodzi o elektryfikację i możliwości hybrydowe, większość producentów planuje modele hybrydowe lub w pełni elektryczne. Co więcej, wprowadzają nawet zelektryfikowane układy napędowe dla istniejących już linii modelowych. Na przykład Porsche Macan nowej generacji będzie w pełni elektryczne.

Aston Martin DBX

fot. Aston Martin DBX

Oczekuje się na przykład, że nadchodzący Ferrari Purosangue będzie wyposażony w hybrydowy system V8. Podobny jest on do tego, który można znaleźć w supersamochodzie SF90. Wspomniany wcześniej Waters powiedział:

„Rozpoczynamy naszą podróż z elektryfikacją, a hybrydy plug-in zaczniemy mieć od 2023 r. Nasze przyszłe samochody z centralnym silnikiem będą typu plug-in, a DBX w pewnym momencie również dostanie hybrydę plug-in”

Musimy więc jeszcze chwilę poczekać, aby zobaczyć, kiedy brytyjski producent udoskonali swojego SUV-a, model DBX.

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej