ITD
Główna Na drogach ITD: W Polsce opłaca się ignorować przepisy

ITD: W Polsce opłaca się ignorować przepisy

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Kontrola przeprowadzona przez ITD pokazuje, jak lekceważąco przewoźnicy zapatrują się na kary finansowe obowiązujące w naszym kraju. Po prostu śmiech na sali.

Wśród kierowców zawodowych często słyszy się, że przez niskie kary nakładane na przewoźników, ci często ignorują przepisy. Na domiar złego, wielokrotnie do tego samego zmuszają swoich pracowników. Kontrola, która miała miejsce w ubiegłym tygodniu, pokazuje, że nie ma w tych stwierdzeniach przesady.

W rejonie Święciechowy koło Leszna inspektorzy ITD w ostatnią sobotę (5 czerwca) zatrzymali zestaw należący do zagranicznego przewoźnika. Przewożono nim samochód dostawczy oraz sporych rozmiarów domek typu holenderskiego. Funkcjonariusze postanowili sprawdzić wymiary zestawu oraz dokumentację transportową.

Fakt, że pojazd z ładunkiem jest szerszy, niż pozwalają na to przepisy, nie był dla nich zaskoczeniem. Miał on ponad 3,6 metra szerokości. Kierujący nie posiadał odpowiedniego zezwolenia na przejazd pojazdu nienormatywnego po drogach publicznych. W świetle przepisów transport powinien uzyskać pozwolenie kat. V, a co więcej, powinny towarzyszyć mu dwa pojazdy pilotujące.

ITD

Niski kary ITD?

Podczas kontroli okazało się, że kierowca miał przy sobie zezwolenie II kategorii, a ponadto, przed wjazdem na terytorium Polski, podróżowały z nim wymagane pojazdy pilotujące. Przewoźnik najwidoczniej doszedł do wniosku, że w kraju nad Wisłą nawet w razie kontroli, kara nie będzie bardzo bolesna i zrezygnował z tej usługi.

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego wstrzymali transport do momentu dopełnienia przez przewoźnika wszystkich formalności. Wszczęli także wobec niego postępowanie administracyjne zagrożone karą finansową. Może ona wynieść od kilku do maksymalnie kilkunastu tysięcy złotych. Tym razem mu się nie udało. Jednak biorąc pod uwagę sposób działania firmy, pewnie to nie była pierwsza próba.

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej