itd
Główna Na drogach ITD: Przejechał na magnesie 300 metrów i wyłapał mandat

ITD: Przejechał na magnesie 300 metrów i wyłapał mandat

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Inspektorzy ITD zatrzymali kierowcę, który podróżował na tzw. magnesie. Co ciekawe, przejechał on zaledwie 300 metrów z nielegalnym przedmiotem.

Wyłączniki tachografów i magnesy neodymowe są w ciężkim transporcie codziennością. Inspektorzy ITD regularnie walczą z tymi nielegalnymi praktykami stosowanymi przez niektórych z kierowców. Jak pokazuje poniższy przykład, magnes użyty nawet przez chwilę może okazać się bardzo kosztowny dla kierującego.

W ostatni wtorek (8 marca) na ekspresowej „trójce” koło Gorzowa Wielkopolskiego kierowca, a zarazem właściciel firmy transportowej trafił na patrol ITD. Inspektorzy okazali się bardzo skrupulatni podczas prowadzenia swoich czynności.

kontrola itd

Skrupulatne ITD

Funkcjonariusze bardzo dokładnie przeanalizowali czas pracy kierowcy oraz zapisy z tachografu. Doszukali się, że przedsiębiorca rejestrował odpoczynek w chwili, gdy jego pojazd w rzeczywistości się poruszał. W. ten sposób przejechał zaledwie około. 300 metrów.

Skontrolowany mężczyzna przyznał się inspektorom, że faktycznie użył magnesu, aby wjechać na załadunek, a później wyjechać. Zrobił tak, ponieważ nie chciał przerywać swojego okresu odpoczynku.

Inspektorzy ponadto doszukali się kilku drobniejszych wykroczeń popełnionych przez kierowcę. Kilkukrotnie skrócił on dzienny okres odpoczynku. Zaniedbał również obowiązek terminowego pobierania danych z tachografu cyfrowego. Powinny być one pobieranie maksymalnie co 90 dni. Natomiast przedsiębiorca wykonał tę czynność ostatni raz prawie dwa lata temu.

kontrola itd

Zastrzeżenia do stanu technicznego

Funkcjonariusze nie pominęli również sprawdzenia stanu technicznego zestawu. O ile ciągnik siodłowy nie budził większych zastrzeżeń, tak z naczepą było już nieco gorzej. W jednym z kół brakowało tarczy i zacisku hamulcowego oraz siłownika pneumatycznego.

Konsekwencje

Finał kontroli na dobrą sprawę będzie miał miejsce dopiero w dniu zakończenia postępowania administracyjnego, które wszczęli wobec przedsiębiorcy inspektorzy. Grożą mu wysokie kary pieniężne.

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej