kierowca i kontrola ITD
Główna Na drogach Kierowca wjechał pod zakaz, bo nie wiedział ile waży

Kierowca wjechał pod zakaz, bo nie wiedział ile waży

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Powody nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego są najróżniejsze. Pewien kierowca – jak twierdzi – złamał zakaz tonażowy, ponieważ nie wiedział, ile tak właściwie waży. Z pomocą przyszli inspektorzy ITD.

Maksyma ignorantia iuris nocet, czyli nieznajomość prawa szkodzi, w tym przypadku pasuje tylko częściowo. Kierowca zatrzymany przez inspektorów ITD doskonale wiedział, że porusza się po wiadukcie, na którym obowiązuje ograniczenie tonażowe. Jednak zaryzykował podróż tą trasą, rzekomo nie wiedząc, czy jego zestaw jest wystarczająco lekki. To nie był dobry pomysł.

Pechowo rozpoczął ten tydzień kierowca zawodowy. W ostatni poniedziałek (14 stycznia) wybrał trasę przez jeden z wiaduktów w Koninie, na którym od dłuższego czasu obowiązuje zakaz wjazdu pojazdów ciężarowych o rzeczywistej masie całkowitej powyżej 30 ton. Pech chciał, że akurat w okolicy znaleźli się inspektorzy ITD.

zakaz dla ciezarowek

Nieświadomy kierowca

Przedstawiciele Inspekcji Transportu Drogowego widząc zestaw, postanowili sprawdzić, czy aby na pewno nie przekracza on dopuszczalnych 30 ton. Kierowca podczas rozmowy ze stróżami prawa twierdził, iż nie ma pojęcia, ile waży jego zestaw z ładunkiem. Najwidoczniej liczył, że mieści się w 30 tonach, ale inspektorzy byli innego zdania. W związku z tym ciągnik siodłowy z naczepą samowyładowczą skierowano na przenośną wagę.

Wyniki ważenia nie były łaskawe dla kierowcy. Zestaw wraz z ładunkiem ważył łącznie prawie 40 ton, czyli znacznie więcej, niż pozwalało ograniczenie tonażowe obowiązujące na moście. W związku z tym funkcjonariusze ukarali szofera mandatem karnym, a także punktami karnymi.

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej