Volvo
Główna E-Mobilni Volvo inwestuje w nową technologię — jakie da korzyści?

Volvo inwestuje w nową technologię — jakie da korzyści?

przez Krystian Paduch
0 komentarz

Volvo łączy siły ze szwedzkim producentem stali SSAB, aby zbadać rozwój wysokiej jakości stali wolnej od paliw kopalnych. Dałoby to możliwość firmie produkowania samochodów z zerowym śladem węglowym.

To przedsięwzięcie stanowi kamień milowy w ogólnej inicjatywie Volvo dotyczącej działań na rzecz klimatu. Chcą, aby do 2040 r. stać się firmą całkowicie neutralną dla klimatu. Poczynili teraz następny krok w przód. Dyrektor generalny Volvo, Håkan Samuelsson wyjaśnił to w następujący sposób:

„Ponieważ stale zmniejszamy całkowity ślad węglowy, wiemy, że stal jest głównym obszarem dalszych postępów”.

Volvo

fot. Jonathan Nackstrand / Afp / Getty Images

Światowy przemysł stalowy odpowiada obecnie za około siedem procent emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Wynika to przede wszystkim z tradycyjnej produkcji stali z rudy żelaza, która wymaga węgla do wytapiania w wielkich piecach. Ostatnie przełomowe odkrycia utorowały drogę firmie SSAB do opracowania procesu wytwarzania stali przy użyciu wodoru w zakładzie HYBRIT w Lulea w Szwecji.

Volvo

fot. SSAB

Rezultatem może być pierwsza na świecie technologia produkcji stali wolna od paliw kopalnych, czyli bez śladu węglowego. Byłby to doniosły krok dla Volvo i całego przemysłu motoryzacyjnego.

Firma SSAB zamierza rozpocząć masową produkcję stali do 2026 r. Jednak już w 2025 r. zasugerowało plany dotyczące samochodu koncepcyjnego zbudowanego z tego nowego materiału.

W innych wiadomościach motoryzacyjnych Alpha Motor Corporation i Heimplanet ujawniają futurystyczny elektryczny samochód w wersji kempingowej.

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej