Główna Na drogach Pojazd uprzywilejowany wjeżdża na czołówkę! [WIDEO – Stop Cham]

Pojazd uprzywilejowany wjeżdża na czołówkę! [WIDEO – Stop Cham]

przez Dominik Reda
0 komentarz

Przykład ten idealnie obrazuje brak zdrowego rozsądku ze strony kierowcy pojazdu uprzywilejowanego na jednej z ruchliwych dróg.

Incydent dotyczył pojazdu w pełni uprzywilejowanego według obowiązujących przepisów. Dokładnie mówiąc był to transport krwi, który w stu procentach kwalifikuję się w tej kwestii. Kierowca specjalistycznego busa rozpoczął manewr wyprzedzania ciężarówki na podwójnej ciągłej, aby schować się na swój pas centymetry od nadjeżdżającego pojazdu z przeciwległego pasa ruchu.

W tym przypadku najwidoczniej zabrakło pamięci o jednej oraz jakże podstawowej zasadzie. Po mimo włączonej sygnalizacji (kogutów itd) tak owy kierowca jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności podczas całego czasu trwania jazdy na miejsce zdarzenia.

Pierwszeństwo

Widząc pojazd uprzywilejowany jesteśmy zobowiązani do udzielenia mu pierwszeństwa. W sytuacji zaistniałej na powyższym nagraniu jasno można zauważyć, że taka możliwość nie istniała na tak specyficznym fragmencie drogi. Wąski pas w obu kierunkach oraz spore natężenie ruchu tylko utrudniała ustąpienie pierwszeństwa.

Przez to kierowca transportu krwi był zobowiązany do działania we własnym zakresie czego rezultatem był groźnie wyglądający manewr wyprzedzania. Na szczęście tym razem obyło się bez wypadku, ale z całą pewnością wszyscy jesteśmy jednego zdania, aby pomoc dotarła szybko, ale zarówno w pełni bezpiecznie.

Nota prawna

Dla przypomnienia oraz przede wszystkim rozwiania wszelkich wątpliwości prezentujemy Art.2.38. Kodeksu Drogowego mówi, że pojazd uprzywilejowany to:

„Pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi; określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego”.

 

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej