itd
Główna Na drogach ITD: Próba zaoszczędzenia skończy się karą 18 000 zł

ITD: Próba zaoszczędzenia skończy się karą 18 000 zł

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Kontrola polskiego zestawu przeprowadzona przez ITD zakończyła się bardzo wysoką karą. Wszystko przez niedopełnione formalności.

Nie jest żadną nowością fakt, że firmy szukają oszczędności. W niektórych wypadkach jednak oszczędzać się nie powinno, a szczególnie wtedy, gdy pomijanie formalności wiąże się z łamaniem przepisów. Praktyka pokazuje, że część przedsiębiorców wychodzi z innego założenia.

Kontrola ITD

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego 8 lipca na zachodniej obwodnicy Gniezna, na drodze ekspresowej S5 zatrzymali podczas jazdy zestaw należący do polskiego przewoźnika. Przewożono nim kruszarkę z Dziekanowic do Ruszkowa. Ponadto z okazanej przez kierowcę dokumentacji wynikało, że transport wykonywany jest potrzeby własne.

Podczas kontroli wykryto wiele naruszeń. Pierwszym poważnym problemem okazała się masa rzeczywista zestawu. Ważył on prawie 70 ton, zamiast dopuszczalnych 40. To z kolei wiązało się z przekroczeniem dopuszczalnych nacisków na osie. Co więcej, z pomiarów wykonanych przez inspektorów wynikało, że zestaw był także za długi i za szeroki.

itd

Aby jazda tego typu zestawem była legalna, wymagane jest na nią zezwolenie kategorii piątej na przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym. Transportowi powinien towarzyszyć również pojazd pilotujący. Obu tych warunków przewoźnik nie spełnił i wysłał w drogę swojego kierowcę, licząc zapewne, że brak kontroli będzie wiązał się z zaoszczędzeniem gotówki. Ostatecznie zestaw z miejsca kontroli trafił na parking strzeżony, gdzie musi czekać na uzyskanie odpowiednich pozwoleń, aby wyruszyć w dalszą drogę.

Kosztowna kara

Ponadto teraz właściciel firmy transportowej musi liczyć się z wysoką karą. Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego wszczęli wobec niego postępowanie administracyjne. Jego zakończenie będzie wiązało się z zapłatą przez przewoźnika 18 000 zł grzywny.

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej