ITD dokumenty
Główna Na drogach To zaszło za daleko?! Podmienił dokumenty na starsze

To zaszło za daleko?! Podmienił dokumenty na starsze

przez Karolina Lipińska
0 komentarz

Cała sytuacja wynikła z aktu desperacji. Chorwacki przewoźnik tak bardzo nie chciał cyfrowego tachografu, że podmienił dokumenty pojazdu na starsze.

Czegoś takiego jeszcze nie było. To jedna z najbardziej zaawansowanych manipulacji z zakresu czasu, o jakiej słyszeliśmy. Chorwacki przewoźnik bardzo nie chciał w swoim pojeździe cyfrowego tachografu. Podmienił więc papiery pojazdu, włącznie z tabliczką znamionową, na starsze i (co najlepsze) wyjechał w trasę międzynarodową.

Podrobił dokumenty, aby móc manipulować czasem pracy

Wszelkie manipulacje wyszły na jaw 4 stycznia, kiedy to pojazd zatrzymano do kontroli na jednej z niemieckich autostrad. Funkcjonariusze wykryli niespójność między numerem na tabliczce znamionowej a numerem wybitym na ramie. Pierwsze co pomyśleli, to że pojazd pochodzi z kradzieży. Jednak po dokładnym sprawdzeniu dokumentacji ciężarówki znaleźli przyczynę niespójności.

Ciągnik siodłowy zarejestrowano w 2011 roku na podstawie papierów starszego egzemplarza, z 2008. A to wszystko po to, aby uniknąć montażu cyfrowego tachografu, ponieważ na takim trudniej ukryć manipulację w czasie pracy. Oczywiście chorwacki przewoźnik nie uniknął odpowiedzialności. Policja dokonała konfiskaty pojazdu, a następnie złożono pozew do prokuratury, która niemalże momentalnie rozpoczęła śledztwo w sprawie popełnienia przestępstwa – fałszowania dokumentów.

ITD dokumenty

fot. GITD

Według nowych przepisów, w Polsce kierowca, który jechał danym pojazdem, prawdopodobnie dożywotnio straciłby prawo jazdy. W Niemczech nie było mowy o czymś takim. Nie mniej jednak, w naszym kraju przewoźnicy nadal próbują oszukiwać, jednak chyba nie aż na taką skalę. Przynajmniej nie słyszeliśmy o podobnej sprawie. Jak to się mawia, wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma…

Czytaj dalej:

ITD: w trasie z fałszywym prawem jazdy. Namówili go koledzy

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej