ITD tachografami
Główna Na drogach 4. rocznica z tachografami, a na drogach więcej wypadków

4. rocznica z tachografami, a na drogach więcej wypadków

przez Karolina Lipińska
0 komentarz

To już cztery lata jazdy z tachografami cyfrowymi! Niedawno minęły cztery lata, odkąd Amerykanie wprowadzili obowiązkowe tachografy cyfro. Słuszność tej decyzji pozostawia wiele do życzenia.

Z okazji czwartej rocznicy naukowcy z Uniwersytetu w Arkansas opublikowali wyniki badań, które wzbudziły dyskusję wśród kierowców. Z badań wynika, że od momentu wprowadzenia urządzeń służących do kontroli pracy zawodowców, na drogach zwiększyła się ilość wypadków. A dokładniej chodzi o małych i średnich przewoźników. Wśród gigantów na rynku nic się nie zmieniło.

ITD tachografy

Fot. GITD

Dlaczego? Powód jest prosty. Duże firmy stosowały urządzenia do kontroli, kiedy jeszcze nie było takiego obowiązku. Pomagały one sprawować nadzór nad kierowcami. Jak podają naukowcy, statystyki wśród małych przewoźników, a szczególnie tych kierowca-właściciel, nie są optymistyczne. Ilość wypadków wzrosła o 11,6 procent.

W przypadku przewoźników, którzy posiadają od 2 do 10 zestawów, sytuacja również jest nieciekawa. Wypadkowość wzrosła o 9 procent. Dlaczego tak się dzieje? Wytłumaczenie jest stosunkowo proste.

Ponieważ urządzenia są bardzo dokładne, kierowcy muszą czasem stawać na głowie, aby wyrobić się ze wszystkim w czasie. Ilość i czas wykonywanych przerw, przymusowych odpoczynków, dokładny czas pracy nierzadko przyczynia się do opóźnień. A na to już nie ma wytłumaczenia. Szoferzy zaczęli jeździć bardziej agresywnie, dynamicznie, często na granicy bezpieczeństwa, aby zdążyć. Jak widać, urządzenia miały być pomocne, a wyszło, jak wyszło…

Jak to wyglądało do 2017 roku przed tachografami?

Kierowcy rozpisywali swój czas pracy w zwykłych książkach. W trakcie kontroli ciężko było wykazać, że wpisane informacje są nieprawdziwe. Na koniec, uważacie, że powinniśmy wrócić do tego typu rozwiązań?

Czytaj dalej:

To zaszło za daleko?! Podmienił dokumenty na starsze

Gigantyczne kary dla pijanych kierowców. Projekt przyspiesza

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej