karty
Główna Na drogach Brak karty i wyłącznik tachografu. Uprawnienia zatrzymane

Brak karty i wyłącznik tachografu. Uprawnienia zatrzymane

przez Karolina Lipińska
0 komentarz

To już kolejne przypadki, w których kierowcy zawodowi tracą prawa jazdy. Jak nie brak karty, to majstrowanie przy tachografie. Posypały się gigantyczne kary.

Inspekcja Transportu Drogowego prowadziła działania w nocy z 9 na 10 stycznia na drodze wojewódzkiej 676 w okolicach miejscowości Podsokołda. Inspektorzy zatrzymali do rutynowej kontroli pojazd, należący do polskiego przewoźnika. W trakcie działań wyszło na jaw, że w samochodzie znajdował się wyłącznik tachografu, który służył do manipulacji czasu pracy.

Inspekcji nie interesowało, kto zamontował urządzenie. Najważniejsze było, aby szybko je zdemontować. Pojazd skierowano do serwisu tachografów celem demontażu nielegalnego sprzętu. Oczywiście o całej sytuacji poinformowano Policję, która zajmie się dalszym prowadzeniem sprawy. Zgodnie z nowymi przepisami, które obowiązują od 1 stycznia, kierowcę ukarano mandatem karnym w wysokości 2 tys. zł i zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące.

karty

fot. GITD

To jeszcze nie koniec historii. Pojazd miał pękniętą szybę czołową, więc inspektorzy zatrzymali też dowód rejestracyjny. Wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne, które jest zagrożone karami w wysokości 12 tys. zł i 2 tys. zł. Czy dla przedsiębiorstwa będzie to faktyczna kara?

Jechał bez karty

Natomiast na ekspresowej „trójce” koło Gorzowa Wielkopolskiego doszło do zatrzymania ciężarówki. Okazało się, że kierowca – rozpoczynając podróż, nie włożył karty do tachografu. Twierdził, że zapomniał, ale czy to jest możliwe?! Za słabą pamięć otrzymał mandat w wysokości 2 tys. złotych oraz stracił prawo jazdy na okres trzech miesięcy.

Będzie miał okazję, aby przypomnieć sobie podstawowe zasad pracy jako kierowca zawodowy.

Czytaj dalej:

Wysokie mandaty. Coraz więcej kierowców traci prawko

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej