ITD
Główna Na drogach ITD: masowe kontrole zagranicznych pojazdów

ITD: masowe kontrole zagranicznych pojazdów

przez Karolina Lipińska
0 komentarz

ITD prowadziło akcję, w ramach której skontrolowano blisko 250 pojazdów zagranicznych przewoźników. Jakie były efekty?

Inspektorat Transportu Drogowego na co dzień walczy z kierowcami i firmami przewoźniczymi, które nie przestrzegają obowiązujących przepisów. Mowa tutaj przede wszystkim o używaniu imiennych kart do tachografów oraz przestrzeganiu norm czasu pracy. A główne zaniedbania od strony przewoźnika to przede wszystkim zły stan techniczny pojazdów.

W związku z powyższym zorganizowano akcję, w której trakcie kontrolowano wszystkie zagraniczne ciężarówki poruszające się po Mazowszu. A dokładniej sprawdzano, czy kierujący posiadają wymagane zezwolenia na wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego. Ponieważ zgodnie z art. 28 ustawy o transporcie drogowym, od zagranicznego podmiotu wykonującego przewóz międzynarodowy na terytorium RP wymagane jest zezwolenie.

ITD

fot. GITD

Działania prowadzono przy głównych trasach wylotowych z Warszawy, m.in. przy S8 w okolicach Wyszkowa. Tam inspektorzy zatrzymali rosyjską ciężarówkę, która okazała się nie posiadać wymaganego zezwolenia. Jako iż dalsza jazda była niemożliwa, pojazd został skierowany na strzeżony parking do momentu uzyskania zezwolenia na transport. Wobec rosyjskiego przewoźnika wszczęto też postępowanie administracyjne. Grozi mu solidna kara finansowa.

ITD ma pełne ręce roboty

Od 1 stycznia, z momentem wejścia w życie nowych przepisów, funkcjonariusze prężnie działają. W związku z tym tak często słyszymy, jak kierowcy zawodowi tracą uprawnienia. Na koniec, jeżeli ktoś jakimś cudem jeszcze nie słyszał o nowych przepisach, które obejmują kierowców transportowych, szybkie przypomnienie:

Zgodnie z ustawą z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021, poz. 2328) zatrzymanie prawa jazdy będzie grozić kierowcy, który podczas bieżącego dziennego czasu prowadzenia pojazdu wykonując przewóz pojazdem wyposażonym w tachograf:

a) wbrew obowiązkowi nie będzie rejestrował za pomocą tachografu na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy lub przebytej drogi,

b) będzie używał cudzej karty kierowcy, używał co najmniej dwóch własnych kart kierowcy, używał cudzej wykresówki, używał jednocześnie kilku wykresówek,

c) będzie korzystał z niedozwolonego urządzenia, przedmiotu lub zmienionego oprogramowania umożliwiającego, lub powodującego podrabianie, lub przerabianie danych rejestrowanych przez tachograf.

 

Podaje GITD.

Czytaj dalej:

Prowadził cysternę z mlekiem. Miał 3 promile

Nowy rekordzista – 20 punktów karnych za jednym razem

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej