kierowca kabotaż
Główna Na drogach Nielegalny kabotaż – proces w Danii. Kara 25 milionów złotych

Nielegalny kabotaż – proces w Danii. Kara 25 milionów złotych

przez Karolina Lipińska
0 komentarz

O procesie w Danii zrobiło się głośno. Wszystko przez rekordową stawkę – 25 milionów złotych. Komisja Europejska zajmie się sprawą o nielegalny kabotaż.

Jak podaje definicja z Wikipedii:

Transport kabotażowy to przewozy wykonywane koleją, pojazdem samochodowym lub samolotem zarejestrowanym w innym państwie, bądź wykonywane przez przedsiębiorstwo zarejestrowane na terenie innego państwa, niż wykonywana usługa.

Jakże popularne w każdym państwie. Jednak, żeby wszystko przebiegało sprawnie, tego typu transport musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim – nie są dopuszczone przejazdy z niektórych państw. Musi również być odpowiednio udokumentowany. I to właśnie sprawa tych warunków odgrywa ważną rolę w procesie Danii, w który zaangażowała się Komisja Europejska.

kierowca kabotaż

fot. GITD

Chodzi o to, że firma z duńskiego Padborga, która posiadała część floty samochodowej na niemieckich blachach, według prokuratury, miała nielegalnie wykonywać przejazdy. Mowa o okresie między sierpniem a październikiem 2019 roku. Wtedy to wykonano ponad 1200 nielegalnych transportów! Zgodnie z duńskim taryfikatorem, za każdy tego typu przejazd należy się kara 35 tys. koron kary, co łącznie daje około 42 milionów. Szybko przeliczając na złotówki – otrzymujemy karę w wysokości 25 milionów złotych!

Czy kabotaż faktycznie wykonywano nielegalnie?

Przewoźnik nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów. Sprawa jest na tyle skomplikowana, że trafiła przed Komisję Europejską, która pomoże w określeniu, czy przejazdy faktycznie wykonywano nielegalnie. Bez odpowiedniej dokumentacji. Na koniec, niestety nie wiadomo, kiedy możemy spodziewać się ich opinii, czy tym bardziej – wyroku sądu.

Czytaj dalej:

Używał karty brata. Stracił ją i prawo jazdy

Kupił prawo jazdy. Marzył o byciu taksówkarzem

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej