kierowca
Główna Na drogach Kierowca nie odbywał przerw. Mamy nowego rekordzistę?

Kierowca nie odbywał przerw. Mamy nowego rekordzistę?

przez Karolina Lipińska
0 komentarz

W trakcie kontroli inspektorzy z ITD odkryli, że kierowca łotewskiej ciężarówki aż pięciokrotnie przekroczył czas prowadzenia bez przerwy. Twierdził, że o nich zapomniał.

Patrol Inspekcji Transportu Drogowego prowadził działania na ekspresowej „ósemce” w okolicach Białegostoku. To właśnie tam zatrzymano do kontroli łotewską ciężarówkę. Przewoziła ona wyroby aluminiowe oraz z tworzyw sztucznych z Niemiec na Łotwę.

Stan techniczny pojazdu nie wzbudzał podejrzeń. Wydawało się, że wszystko będzie w porządku. Faktycznie tak było — do momentu, aż inspektorzy sprawdzili czas pracy szofera. Analiza danych z tachografu wykazała, że mężczyzna aż pięciokrotnie przekroczył czas pracy prowadzenia bez obowiązkowej przerwy. Jechał za długo o blisko 6 godzin!

Kierowca nie czuł zmęczenia

Szofer stwierdził, że nie czuł się zmęczony, więc o obowiązkowym odpoczynku najzwyczajniej zapomniał. Tłumaczenie nie przekonało inspektorów. Mężczyznę ukarano mandatami na łączną kwotę w wysokości 2 150 zł. Być może szofer nie odczuwał zmęczenia, jednak mogłoby pojawić się ono w trakcie jazdy. Zmęczenie jest jedną z głównych przyczyn wypadków na drogach.

kierowca

fot. GITD

Prowadzący pojazdy, nie wiedząc kiedy, zasypiają za kierownicą, doprowadzając do tragedii, w których giną niewinne osoby. Niewłaściwy stan psychofizyczny wpływa również na koncentrację i czas reakcji za kółkiem. Warto o tym pamiętać. Na drodze nie odpowiadamy tylko za swoje bezpieczeństwo.

Za występek swojego pracownika odpowie również przewoźnik. Wszczęto wobec niego postępowanie administracyjne obarczone karą finansową w wysokości blisko 5 tys. złotych. Szofer może zapomnieć o podwyżce w tym miesiącu.

Źródło: GITD

Czytaj dalej:

Bezprawnie zatrzymywał pojazdy na S-8. Miał odznakę POLICE

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej