4-latka
Główna Ze świata 4-latka zjadła popularną słodycz. Trafiła do szpitala

4-latka zjadła popularną słodycz. Trafiła do szpitala

przez Karolina Lipińska
0 komentarz

Matka zauważyła, że dziecku po zjedzeniu czekoladowego jajka z niespodzianką, zżółkły oczy i skóra. 4-latka trafiła do szpitala.

Czekoladowe jajka z niespodzianką Kinder to słodycz znany na całym świecie. Również w Polsce od lat uwielbiany jest przez dzieci i nie tylko! Znajdziecie je w każdym sklepie, nawet w najmniejszych miejscowościach. Rodzice często decydują się na zakup słodycza dla swoich pociech. Zdecydowała się również 38-letnia Gemma Grey z Maghull. Szybko pożałowała swojej decyzji.

Kobieta opowiadała, że po szkole zawsze kupowała swojej córce jajko Kinder. Dziewczynka uwielbiała je! Pewnego dnia po zjedzeniu słodycza zaczęło dziać się coś dziwnego. Kyia (córka Gemmy) zaczęła wymiotować. Kobieta uważała, że mogło być to spowodowane zbyt dużą ilością cukru, którą zjadła dziewczynka.

4-latka nabrała nietypowego koloru

Stan zdrowia nie poprawiał się. Ponieważ z biegiem czasu zaczęły pojawiać się kolejne niepokojące objawy. Matka wspomina, że weszła pewnego dnia rano do pokoju córki i zauważyła, że dziewczynka jest żółta. Skóra i oczy przybrały nietypowego koloru. „Byłam przerażona” – wspomina kobieta.

4-latka

fot. Pixabay

Matka od razu podjęła odpowiednie kroki. Gemma zadzwoniła po pogotowie, a córka trafiła do szpitala. Po wykonaniu szeregu szczegółowych badań zdiagnozowano u dziecka ostrą niewydolność wątroby. Lekarze nie potrafili stwierdzić, co było przyczyną pogorszenia się stanu zdrowia. Matka uważa, że jest jeden winowajca.

Uważa, że to wszystko przez czekoladowe jajko z niespodzianką. Mówi, że jej córka nigdy nie miała problemów z wątrobą. Była zdrową dziewczynką. Co ciekawe, szpital nie zdecydował się na przeprowadzenie badań w kierunku salmonelli. Być może to była przyczyna…

Kinder

fot. Pixabay

Całe szczęście historia dobrze się skończyła. Ponieważ Kyia po kilku tygodniach w szpitalu wróciła do domu i normalnego funkcjonowania. Nie mniej jednak sytuacja nie pozostała bez echa.

Na koniec zakład Ferrero, który odpowiedzialny jest za produkcję jajek Kinder, zapowiedział, że wstrzymuje produkcje słodyczy. Ferrero Polska Commercial swoją decyzję argumentuje faktem, iż istnieje podejrzenie wystąpienia Salmonelli Typhimurium. GIS apeluje o niespożywanie produktów objętych komunikatem, czyli: Kinder Schoko-bons, Kinder Niespodzianka, Kinder Maxi MIX i Kinder Mini EGGS.

W przypadku wystąpienia objawów, które mogłyby wskazywać na zatrucie bakterią, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Źródło: wp.pl

Czytaj dalej:

72-letnia Babcia dealerem. Sprzedawała heroinę

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej