rajd podlaski
Główna Motorsport Rajd Podlaski rozpoczyna szutrową część sezonu

Rajd Podlaski rozpoczyna szutrową część sezonu

przez Izaak Chwist
0 komentarz

Z kultowych asfaltowych tras położonych wokół malowniczej Świdnicy zawodnicy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski przenoszą się na luźną nawierzchnię. Przed nimi trzy rundy szutrowe, a pierwszą z nich stanowi Rajd Podlaski, który odbędzie się już w najbliższy weekend.

Po 55 latach przerwy – ku ogromnej radości kibiców – Rajd Podlaski wraca do rajdowych mistrzostw Polski. Dzięki temu w tym sezonie zawodnicy aż na trzech kolejnych rundach będą walczyć na luźnej nawierzchni. Co więcej, organizatorzy postanowili przyznać osobny tytuł mistrzowski dla załogi, która na szutrach zdobędzie najwięcej punktów. Zapowiadają nam się więc fantastyczne emocje okraszone ogromną dawką kurzu, widowiskowych boków i zapachem wysokooktanowego paliwa.

Rajd Podlaski już w ten weekend

Rajd Podlaski odbędzie się w dniach 21-22 maja. Na trasie zobaczymy łącznie prawie 90 załóg. Warto podkreślić, że 40 z nich zaprezentuje się w samochodach z napędem na cztery koła – w tym aż 18 w topowych autach Rally2 (R5). Wśród zawodników – poza dobrze nam znanymi nazwiskami z Polski – zobaczymy również pokaźne grono Litwinów. A to dlatego, że 41. edycja Podlaskiego jest zarazem inauguracyjną rundą litewskiego czempionatu.

rajd podlaski

rsmp.pl / fot. Maciej Niechwiadowicz

Wysoki poziom gwarantowany

Na odcinki RSMP wraca zawodnik, który dał się już poznać jako specjalista od rund szutrowych. Mowa oczywiście o Adrianie Chwietczuku. 31-latek ponownie wystartuje Skodą Fabią Rally2 evo, ale tym razem z innym pilotem. Jarosława Barana zastąpi zawodnik wcześniej startujący z Tomaszem Kasperczykiem, czyli Damian Syty. Ponadto Rajd Podlaski będzie stanowić debiut dla Radosława Typy w samochodzie Rally2. Olsztynianin pojedzie Volkswagenem Polo R5, a jego pilotem będzie Łukasz Sitek.

Wśród zgłoszonych załóg nie mogło zabraknąć zwycięzców pierwszej tegorocznej rudny RSMP, czyli Kacpra Wróblewskiego z Jakubem Wróblem w barwach Orlen Rally Team. Poza nimi zobaczymy także dwukrotnego mistrza Polski Grzegorza Grzyba z pilotem Adamem Biniędą. Nie sposób także nie wymienić szybkich zawodników zza granicy, czyli duetu Tom Kristensson/Andreas Johansson w Hyundaiu i20 R5, czy Dominykas Butvilas/Vaitkevičius Renatas.

rajd podlaski

rsmp.pl / fot. Maciej Niechwiadowicz

Co warto wiedzieć?

Park serwisowy i baza rajdu będą zlokalizowane na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Organizatorzy przygotowali dziewięć oesów o łącznej długości ponad 100 km. Na sobotę, 21 maja zaplanowano ceremonię rozpoczęcia zawodów (od 15:00 na Placu Jana Pawła II w Białymstoku) oraz trzy odcinki specjalne w tym jeden w centrum stolicy Podlasia.

W niedzielę, 22 maja, załogi zmierzą się na sześciu próbach sportowych. Wyniki będą znane około godziny 16, a o 16:55 rozpocznie się ceremonia zakończenia zawodów, podczas której nagrodzone zostaną najlepsze załogi 41. Rajdu Podlaskiego.

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej