kontrole trzeźwości
Główna Na drogach Kontrole trzeźwości na Mazowszu po długim weekendzie

Kontrole trzeźwości na Mazowszu po długim weekendzie

przez Karolina Lipińska
0 komentarz

W poniedziałkowy poranek na Mazowszu prowadzone były wzmożone kontrole trzeźwości wśród kierowców zawodowych. Jeden z nich wydmuchał blisko 1,2 promila. Prowadził 40-tonowy zestaw.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to skrajnie nieodpowiedzialna decyzja, która może stać się bezpośrednią przyczyną tragedii na drodze. Mowa tutaj zarówno o pojazdach mechanicznych, takich jak: samochód, czy motor, ale również hulajnoga elektryczna, czy rower!

Statystyki jasno pokazują, że większość wypadków, również tych ze skutkiem śmiertelnym, do których dochodzi na drogach w Polsce, powodują pijani kierowcy. Pomimo wielu działań profilaktycznych i wzmożonych kontroli służb, liczba osób, zatrzymywanych na „podwójnym gazie” stale rośnie.

Wzmożone kontrole trzeźwości po długim weekendzie

W ramach działań profilaktycznych Inspekcja Transportu Drogowego prowadziła kontrole na Mazowszu w poniedziałkowy poranek (20 czerwca 2022 roku). Był to pierwszy dzień pracy po długim czerwcowym weekendzie. Działania prowadzono na głównych drogach województwa mazowieckiego. Patrole ITD z Warszawy, Radomia, Siedlec, Ciechanowa, Ostrołęki oraz Płocka przeprowadziły wzmożone kontrole trzeźwości kierujących samochodami dostawczymi, ciężarowymi, autobusami i taksówkami.

kontrole trzeźwości

fot. GITD

W ramach akcji skontrolowano ponad 440 kierowców. Jak podaje GITD, Inspektorzy byli pozytywnie zaskoczeni, ponieważ zaledwie jeden z zatrzymanych okazał się być pijany. Do jego zatrzymania doszło na łączniku autostrady A2 z krajową „pięćdziesiątką”, w miejscowości Arynów. 43-letni kierowca zawodowy siedział za kierownicą 40-tonowego zestawu.

Wydmuchał blisko 1,2 promila

Już w momencie, gdy mężczyzna wysiadł z kabiny, inspektorzy wiedzieli, że jest pod wpływem alkoholu. Ponieważ jego woń była wyraźnie wyczuwalna. Aby potwierdzić swoje przypuszczenia, przeprowadzili badanie alkomatem. Alkomat przesiewowy wskazał, że jest w stanie nietrzeźwości. W związku z powyższym na miejsce prowadzonych działań wezwano patrol policji.

klasztor wpadł traktor Wieluń 16-latka Pisz

fot. Policja Łódź

Mundurowi powtórzyli badanie, tym razem dokładniejszym sprzętem. Policyjny alkomat wykazał 0,57 mg/l (blisko 1,2 promila) alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierującego. Kolejne badanie, wykonane po 15 minutach, wykazało 0,50 mg/l (1,05 promila) alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę.

Na koniec sytuacja nie mogła zakończyć się inaczej jak zatrzymaniem mężczyzny i doprowadzeniem go na komendę. Tam po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Grożą mu solidne konsekwencje, w tym nawet kara pozbawienia wolności!

Źródło: GITD

Czytaj dalej:

Cofał ciężarówką. Nie zauważył, że stoi za nim motocyklista

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej